Program forum zakładał dwa bloki tematyczne. Pierwszy poświęcony był Krajowemu Funduszowi Szkoleniowemu, drugi Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji. Każdy blok zakończył się odrębnym panelem eksperckim, moderatorami byli: Jakub Gontarek, specjalista ds. rynku pracy w Departamencie Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych Konfederacji Lewiatan oraz Andrzej Lech, dyrektor ds. statutowych Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.
Pierwszy blok poświęcony był wykorzystaniu w procesie ubiegania się przez pracodawców o wsparcie ze środków KFS wspólnego, ujednoliconego wzoru wniosku, a także założeniom Krajowego Funduszu Szkoleniowego na rok 2018. W trakcie panelu odbyła się dyskusja mająca na celu m.in. zdefiniowanie wzajemnych oczekiwań wobec KFS oraz zdefiniowanie działań, które zapewnią projakościowy rozwój KFS jako instrumentu dostosowania kwalifikacji do potrzeb rynku pracy. Poruszona była także kwestia znacznego, bo blisko 50%, ograniczenia środków na 2018 rok.
Podczas drugiego bloku omawiano Zintegrowany System Kwalifikacji oparty o ustawę z 22 grudnia 2015 roku, jego znaczenie dla rozwoju społecznego, osobistego i dla całego rynku pracy. Wielokrotnie podkreślana była rola pracodawców w kontekście pozytywnego nastawienia i zaangażowania, bez których Zintegrowany System Kwalifikacji prawidłowo się nie rozwinie. Dla pracodawców może być on niezwykle praktycznym językiem komunikacji, a same kwalifikacje „walutą" na rynku pracy.
Podjęto także próbę odpowiedzi na m.in. następujące pytania:
Dlaczego Polska dwa lata temu, w ślad za innymi krajami ustanowiła Zintegrowany System Kwalifikacji w oparciu o ustawę z 22 grudnia 2015 roku i jakie on może mieć znaczenie dla rozwoju społecznego, osobistego i dla rynku pracy?
W jakiej fazie rozwijający się ZSK się znajduje, jak wpływa w coraz większym stopniu na różne obszary życia społecznego i gospodarczego oraz jakie pułapki i ograniczenia związane są z tą fazą rozwoju ZSK?
Program całego spotkania przewidywał m.in. trzy prezentacje: pierwszą przedstawił Paweł Sęktas, kierownik Zespołu ds. Projektów i Programów Rynku Pracy WUP w Warszawie, drugą - Joanna Dębek, wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych. Trzecią prezentację, dotycząca ZSK, przedstawiła Katarzyna Trawińska-Konador, ekspert merytoryczny ds. ZSK i sekretarz Rady Naukowej Instytutu Badań Edukacyjnych.
Wszystkie trzy prezentacje do pobrania:
1. Prezentacja Krajowy Fundusz Szkoleniowy w województwie mazowieckim.
2. Prezentacja Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) WSPÓLNY WNIOSEK 2018.
3. Prezentacja Zintegrowany system kwalifikacji. Podstawowe rozwiązania systemowe.