Doradca 2000 - Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie


Nagłówek

Doradca 2000

Wytwórca galanterii

Kod: 731902
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Galanteria użytkowa i dekoracyjna to produkty różnych specjalności rzemieślniczych. Celem wytwórczości tego typu jest przede wszystkim produkcja drobnych wyrobów o charakterze użytkowym, np. jak: torby, torebki damskie, rękawiczki, paski itp., oraz o charakterze dekoracyjnym, np.: figurki ceramiczne, wazoniki, popielniczki itp., a także naprawianie drobnych uszkodzeń i sprzedawanie wymienionych produktów.

Wytwórcą galanterii użytkowej jest np. kaletnik. Przyjmuje on zlecenie na wykonanie nowego wyrobu lub na naprawę; kupuje surowce niezbędne do rozpoczęcia produkcji;. projektuje wyrób (w postaci rysunku), na przykład wzór torebki damskiej, plecaka, futerału na instrument muzyczny, portmonetki, portfela, obroży, smyczy, pasków, pasów na naboje myśliwskie, mapniki, chlebaki, tornistry, pasy bezpieczeństwa i in.

Kaletnik odmierza surowiec: skórę, tkaniny powlekane, materiały sztuczne (skaj); oblicza potrzebną powierzchnię; kroi według szablonu skórę, podszewkę i materiały usztywniające;. łączy wykrojone elementy właściwymi technikami: szyciem na maszynach szwalniczych, zgrzewaniem na zgrzewarkach, klejeniem itp. Zależnie od przeznaczenia wyrobu zakłada zamkij, okucia, nity, wybija dziurki, tłoczy na gorąco, w prasie llub ręcznie, różnorodne desenie na skórach, marszczy skórę, układa fałdy i draperie; obok produkcji często zajmuje się sprzedażą swoich wyrobów lub działalnością usługową.

Wytwórcą galanterii dekoracyjnej jest np. ceramik. Przyjmuje on zlecenia na wykonanie wyrobu lub sam wytwarza artykuły ceramiczne i szuka dla nich zbytu. Wykonuje projekt w formie rysunku, a następnie z modeliny lub plasteliny tworzy model wyrobu, sprawdzając w ten sposób wygląd i wnosząc poprawki. Mogą to być np. popielniczki, wazoniki, figurki dekoracyjne. Kupuje potrzebny materiał ceramiczny. Każdy wyrób składa się z kilku elementów, które muszą być oddzielnie odlane w formach roboczych. Wykonuje formę „matkę” - matrycę z gipsu - i inne formy robocze. Miesza masę z wodą (w określonych proporcjach) w mieszalnikach, doprowadzając ją do postaci „lejnej”, wlewa w formy. Po odlaniu elementów wyrównuje ich brzegi, klei specjalnym klejem, wysusza, wykańcza czyszcząc i myjąc. Wypala dwu- lub trzykrotnie. Następnie zdobi półprodukt specjalnymi farbami ceramicznymi, np. złotem ceramicznym, przy użyciu pędzli, kompresora do dekorowania, aparatów do natrysku, stempli ozdobnych lub naklejając kalkomanię. Gotowe produkty selekcjonuje, odrzucając uszkodzone ii wadliwe, pakuje z przeznaczeniem do sprzedaży lub wysyłki. Cała procedura wykonywania wyrobu ceramicznego trwa około 4 dni.

W pracy wytwórcy galanterii użytkowej i dekoracyjnej dominują czynności motoryczne: siedzenie, stanie, chodzenie, trwanie w niewygodnej pozycji, podnoszenie, przenoszenie np. surowców z magazynu do hali produkcyjnej.

Zarówno kaletnik, jak i ceramik określają z góry przewidywane zużycie surowców i składników niezbędnych w produkcji. Dokonują kalkulacji wstępnej i wynikowej gotowej produkcji. Aktywnie poszukują rynków zbytu w kraju i za granicą. Będąc pracodawcami prowadzą rozliczenia finansowe dotyczące zatrudnienia i rentowności firmy zgodnie z obowiązującymi przepisami o prowadzeniu działalności gospodarczej.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę