Sokołów Podlaski - warsztat B

8 marca 2007 r. odbył się drugi, z pięciu warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego, Warsztat B - Analiza Zasad Ożywienia Gospodarczego w Powiecie Sokołowskim. Organizatorami spotkania byli Starosta Powiatu Sokołowskiego i Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sokołowie Podlaskim przy współudziale Międzynarodowego Centrum Partnerstwa „PARTNERS NETWORK" w Krakowie.
Mottem warsztatu były myśli:
„Życie to raj, do którego klucze są w waszych rękach" Fiodor Dostojewski
oraz „Musicie robić rzeczy, o których myślicie, że ich nie potraficie robić". Eleonor Roosvelt

W zorganizowanym spotkaniu uczestniczyło 130 osób, zainteresowanych pracą zespołową. Byli to przedsiębiorcy, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, zakładów opieki zdrowotnej, ZUS-u, Urzędu Skarbowego, lokalnych mediów, szkół, ośrodków szkoleniowych, organizacji pozarządowych, instytucji finansowych, bezrobotnych i młodzieży. Wśród zaproszonych gości byli: Senator Waldemar Kraska, Tadeusz Zając - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Janina Ewa Orzełowska - Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach, Piotr Karaś - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Filia w Siedlcach.

Uczestnicy warsztatu otrzymali teczki zawierające m.in. materiały wypracowane na Warsztacie A, oferty kredytowe banków, informacje dotyczące uzyskania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy. Wśród materiałów znalazły się również odpowiedzi na pytania, które został zadane przez uczestników na poprzednim spotkaniu.

Po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z rejestracją uczestników, Ewa Marchel - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sokołowie Podlaskim oraz Antoni Czarnocki - Starosta Powiatu Sokołowskiego otworzyli Warsztat B.

Następnie, Burmistrz Kosowa Lackiego, Andrzej Krasnodębski, opowiedział pokrótce o obiekcie, w którym odbywał się Warsztat B.

Merytoryczną część warsztatu rozpoczęła Jadwiga Olszowska - Urban Prezes Międzynarodowego Centrum Partnerstwa „PARTNERS NETWORK" w Krakowie. Podsumowała ona dokonania wypracowane na Warsztacie A.

Jadwiga Olszowska-Urban przedstawia efekty pracy z Warsztatu A. Wypowiedź ta została uzupełniona przez przedstawicieli gmin odpowiedziami na pytania postawione na poprzednim warsztacie. Głos zabrali również przedstawiciele banków działających na naszym terenie, przedstawiając ofertę kredytową na inwestycje.

W dalszej kolejności spotkania Jadwiga Olszowska - Urban zaprezentowała uczestnikom Kronikę Warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego Powiatu Sokołowskiego. Autorem i pomysłodawcą Kroniki jest Katarzyna Miłkowska. Wprowadziła zebranych w założenia programowe Warsztatu B, przedstawiając Zasady Ożywienia Gospodarczego. Następnie dokonała podziału uczestników na cztery grupy tematyczne:

1. Uszczelnianie przecieków
2. Wsparcie istniejących firm
3. Zachęcanie do tworzenia nowych lokalnych firm
4. Rekrutacja z zewnątrz nowych firm o profilu uzupełniającym ofertę lokalna.

Każda z grup miała za zadanie zanalizować jak poszczególne zasady ożywienia gospodarczego rzutują na warunki ekonomiczne naszego regionu pod kątem problemów, potrzeb, zasobów własnych oraz okienek rozwiązań.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zaangażowani i aktywnie brali udział w pracy zespołu. Dyskusja w grupach była ożywiona i konstruktywna. Widać było również przygotowanie uczestników do tego Warsztatu. Prawie dwugodzinna praca zespołowa zaowocowała atrakcyjnymi rezultatami, zaprezentowanymi przez liderów poszczególnych grup.

Podczas swoich wystąpień uczestnicy przedstawili wiele interesujących pomysłów skutecznego wykorzystania lokalnych umiejętności i środków dla rozwoju już istniejących firm i zachęcania do tworzenia nowych. Interesujące jest to, iż wszystkie grupy niezależnie od opracowywanego tematu wskazały podobne problemy oraz potrzeby, które można zauważyć na płaszczyźnie społeczno gospodarczej naszego powiatu.

Na zakończenie spotkania: Jadwiga Olszowska - Urban, Ewa Marchel oraz Antoni Czarnocki podziękowali wszystkim zebranym za przybycie i wspólną pracę. Zaprosili uczestników na kolejny warsztat, Warsztat C, którego celem będzie tworzenie propozycji projektów gospodarczych. Podkreślili również jak ważny jest udział tych samych osób w kolejnych spotkaniach by podjęte przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.
 

Informacje o publikacji dokumentu