Realizacja programu polegała na organizacji w powiatach pięciu Warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego, na których uczestnicy wypracowywali kilka pomysłów projektów społeczno-gospodarczych. Projekty te to pomysły na rozwiązanie niektórych bardzo ważnych dla lokalnej społeczności problemów, ożywienie gospodarcze i społeczne powiatu oraz poprawę sytuacji na lokalnym rynku pracy. Realizacja tych projektów dawała szansę na wykorzystanie lokalnego potencjału społecznego, infrastrukturalnego, a także położenia geograficznego wpływała także na funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw, działających na terenie danego powiatu.
Warsztaty Lokalnego Ożywienia Społeczno-Gospodarczego, organizowane przez samorząd powiatowy, to także metoda wypracowania współpracy pomiędzy różnorodnymi partnerami, którzy wspólnie w sposób systematyczny, trwały i z wykorzystaniem innowacyjnych metod oraz środków planują, projektują, wdrażają i realizują określone działania i inicjatywy, których celem jest rozwój lokalnego środowiska społeczno-gospodarczego i budowanie tożsamości lokalnej wśród członków danej społeczności.
W latach 2003-2010 warsztaty realizowane były w 16 powiatach Mazowsza: łosickim, ciechanowskim, płockim, szydłowieckim, sochaczewskim, kozienickim, ostrowskim, mławskim, przasnyskim, warszawskim zachodnim, grójeckim, piaseczyńskim, mińskim, siedleckim, sokołowskim i żuromińskim.
Warsztaty we wszystkich powiatach realizowane były według jednego schematu.
Schemat realizacji warsztatów w latach 2003 - 2010