Całość programu składała się 3 pięciodniowych modułów szkoleniowych, które odbyły się w następujących terminach:
- Szybkie reagowanie (2-6.06.2003),
- Ożywienie gospodarcze (1-5 09.2003),
- Szybki start (3-7.11.2003).
Lokalizacja warsztatów w Ciechanowie dała możliwość uczestniczenia w nich większej grupy osób z powiatu ciechanowskiego, wśród których znalazło się: 5 osób z powiatowego urzędu pracy, przedstawiciel Fundacji Gospodarczej im. K Marcinkowskiego, przedstawiciel Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ciechanowie, trzy osoby z gmin: Ciechanów, Opinogóra i Ojrzeń oraz przedstawiciel starostwa.
Ostatecznym efektem cyklu szkoleń było przekazanie wiedzy o metodologii i sposobach wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego partnerom regionalnym i powiatowym oraz powołanie Mazowieckiej Sieci Partnerstwa Lokalnego w skład, której weszli regionalni i powiatowi specjaliści partnerstwa lokalnego. Praktycznie zajmować się oni będą organizacją warsztatów z udziałem jak najszerszej reprezentacji środowisk gminnych i powiatowych.
18 listopada 2003 r. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie odbyło się podsumowanie etapu szkoleniowego dla powiatowych oraz regionalnych specjalistów partnerstwa lokalnego. Podpisany został uroczyście list intencyjny między Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem a Ambasadorem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce, którego celem było wdrożenie polsko-amerykańskiego Programu Modelu Partnerstwa Lokalnego na terenie województwa mazowieckiego.
Podczas spotkania zawarto porozumienia między Marszałkiem Województwa Mazowieckiego a starostami i wójtami zaangażowanymi w tworzenie i rozwój Mazowieckiej Sieci Partnerstwa Lokalnego.
Strony zadeklarowały się:
- Umożliwić działanie wojewódzkiego zespołu ds. wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego,
- Zapewnić zgodnie z kompetencjami warunki współpracy specjalistom regionalnym i powiatowym, spełniającym kryteria określone w Modelu i umożliwić doskonalenie ich umiejętności,
- Zapraszać do współpracy i udziału w warsztatach przedstawicieli instytucji i organizacji lokalnych oraz przedsiębiorców w celu włączenia ich w działania na rzecz stymulowania lokalnego rozwoju,
- Udzielić wsparcia zgodnie z kompetencjami każdej ze stron, w organizowaniu warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego, zespołów i spotkań wynikających z Modelu Partnerstwa Lokalnego,
- Monitorować efekty i działania prowadzone w ramach Programu w oparciu o uzgodniony sposób przekazywania danych i umożliwić stałą wymianę informacji pomiędzy uczestnikami,
- Prowadzić działania upowszechniające Model Partnerstwa Lokalnego, wykorzystując możliwości wynikające z kompetencji każdej ze stron.
Zastosowanie modelu partnerstwa lokalnego w praktyce integruje partnerów lokalnych - powiaty, gminy, urzędy pracy, organizacje pozarządowe, pracodawców, związki zawodowe oraz inne instytucje infrastruktury. Stanowi też jedną z możliwości tworzenia lokalnego partnerstwa na rzecz zatrudnienia i rozwoju gospodarczego. Głównym celem programu jest aktywizacja, pobudzenie oraz inicjowanie lokalnych przedsięwzięć gospodarczych, w efekcie których możliwe będzie zwiększenie liczby miejsc pracy na lokalnym rynku. Partnerstwo lokalne ma istotne znaczenie dla wdrażania programów, a w szczególności z udziałem funduszy strukturalnych. Jest tu niezbędna ścisła współpraca wszystkich partnerów życia lokalnego.
4 lutego 2005 r. Starosta Ciechanowski powołał Zespół ds. wdrażania Programu w powiecie ciechanowskim z udziałem przedstawicieli samorządów, instytucji i organizacji.
Współpracowano z Instytutem Współpracy i Partnerstwa Lokalnego w Katowicach. W I etapie Zespół przystąpił do realizacji I modułu przewidzianego w Programie, tj. organizacji Warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego. Rozpisany został harmonogram działań i terminy poszczególnych warsztatów oraz określona została współpraca przedstawicieli Zespołu.
1 marca podpisano list intencyjny z przedstawicielami miast i gmin powiatu na rzecz budowy partnerstwa lokalnego i wdrażania wszystkich modułów przewidzianych w Programie. Strony podpisujące list intencyjny zobowiązały się do podejmowania działań na rzecz:
- zwiększenia potencjału instytucji działających na terenie powiatu,
- zwiększenia potencjału społeczności powiatu poprzez przygotowanie ich do określenia i wdrażania możliwości rozwoju gospodarczego,
- budowania partnerstwa pomiędzy lokalnymi samorządami przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi społecznościami,
- wspierania funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw na rynku pracy powiatu ciechanowskiego.
Inauguracja warsztatów odbyła się 2 marca w Starostwie, w której uczestniczyło ok. 100 osób: przedstawiciele władz samorządowych, radni, przedstawiciele biznesu, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, media oraz zainteresowani mieszkańcy powiatu.
Celem Warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego była ocena sytuacji gospodarczej lokalnej społeczności, przygotowanie planów ożywienia gospodarczego, wspólne wypracowanie kilku pomysłów projektów, służących ożywieniu gospodarczemu powiatu; wybór najlepszych i wdrożenie ich przy pomocy środków własnych oraz dostępnych środków pozabudżetowych (granty , fundusze strukturalne).Warsztaty prowadzili powiatowi specjaliści przy wsparciu Instytutu Współpracy i Partnerstwa Lokalnego.
Pierwszy warsztat, w trakcie którego pracowało 78 osób, poświęcony był analizie lokalnych czynników gospodarczych. Podczas zajęć uczestnicy oceniali m.in. dostęp do kapitału, środowisko gospodarcze, infrastrukturę, zasoby ludzkie oraz jakość życia mające wpływ na warunki prowadzenia działalności gospodarczej.
Drugi warsztat odbył się 30 marca (uczestniczyło ok. 70 osób) i poświęcony był analizie, jak każda z czterech zasad Ożywienia Gospodarczego wpływa na warunki gospodarcze społeczności lokalnej: uszczelnianie przecieków, wsparcie istniejących lokalnych firm, zachęcanie do tworzenia nowych firm oraz rekrutowanie z zewnątrz nowych kompatybilnych firm ( o pożądanym profilu dla społeczności).
Trzeci warsztat odbył się 20 kwietnia (50 osób); dotyczył tworzenia propozycji projektów gospodarczych, które przyczynią się do pobudzenia rozwoju gospodarczego w społeczności lokalnej. W trakcie warsztatu uczestnicy wybrali kilka projektów do dalszej analizy na warsztacie D który odbył się 11 maja 2005 r. ( uczestniczyło 58 osób).
Cztery warsztaty pomogły liderom lokalnym i zainteresowanym mieszkańcom w przeprowadzeniu analizy i oceny posiadanych zasobów, stworzeniu strategii działania oraz wypracowaniu i wybraniu propozycji projektów gospodarczych, które po wdrożeniu przyczynią się do rozwoju ekonomicznego społeczności powiatu ciechanowskiego. W trakcie kolejnych spotkań organizatorzy przekazywali niezbędne materiały i informacje z różnych urzędów i instytucji, które były wykorzystywane w trakcie pracy na warsztatach.
W trakcie ostatniego warsztatu dopracowane zostały oraz wybrane w drodze indywidualnej oceny przez uczestników poszczególne projekty prezentowane przez grupy. Według punktacji największą ilość punktów uzyskały projekty:
1. Z nurtem Łydyni „Q" rozwojowi ziemi ciechanowskiej - 2101 pkt - projekt wykorzystujący walory turystyczne powiatu ciechanowskiego. Projekt zakłada następujące działania:
- Budowa kompleksu wypoczynkowego na Łydyni, w tym: zbiornik wodny, stanica wodna, kąpielisko, baza hotelowo-gastronomiczna,
- Aktywna turystyka: ścieżki rowerowe, spływy kajakowe, tereny pod hipikę, ścieżki turystyczne, wędkarstwo,
- Rozwój gospodarstw agroturystycznych: szkolenia i doradztwo, dotacje na rozwój gospodarstw, usługi około turystyczne (gastronomia, naprawa sprzętu),
- Zagospodarowanie źródła ciepła: zasilanie w energię,
- Odnowa zabytków i obiektów kultury i rozrywki: zamek ciechanowski, obiekty podworskie w gminach, jarmarki gminne.
2. Euroczystość ziemi ciechanowskiej - 1941 pkt - projekt kładący nacisk na czyste środowisko, głównym zadaniem jest budowa zakładu utylizacji śmieci i przetwórstwa surowców wtórnych. . W powiecie funkcjonuje składowisko odpadów w Woli Pawłowskiej, na bazie którego planowana jest lokalizacja zakładu utylizacji oraz przetwórstwo surowców. Na cyklicznych spotkaniach starosty z przedstawicielami samorządu lokalnego omawiane były sprawy gospodarki odpadami. Aktualnie trwają spotkania i uzgodnienia pomiędzy samorządami lokalnymi powiatu ciechanowskiego oraz powiatu makowskiego, przasnyskiego, pułtuskiego oraz wyszkowskiego, zmierzające do utworzenia komunalnego związku gmin z siedzibą w Ciechanowie. Podpisane zostały deklaracje wyrażające akces utworzenia i przystąpienia do powyższego związku w ramach poszczególnych powiatów. Sprawy dotyczące powołania Związku prowadzone są przez Prezydenta Miasta Ciechanów, który pełni rolę wiodącą w tym zakresie. Powołanie związku daje realne szanse na realizacje projektu , który odzwierciedla potrzeby naszej lokalnej społeczności wypracowane w trakcie warsztatów.
3. Program integracji organizacji przedsiębiorczości i informacji - 1911 pkt - projekt zakłada połączenie działań instytucji otoczenia biznesu na rzecz przedsiębiorców i samorządu lokalnego, świadczącego szeroką gamę usług doradczych, informacyjnych itp.
Na terenie powiatu działa Fundacja Gospodarcza im. K. Marcinkowskiego, która jest w sieci KSU, świadczy usługi doradcze dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców. Przez fundację prowadzone są specjalistyczne szkolenia, umożliwiające pogłębienie wiedzy i umiejętności osób w nich uczestniczących. Aktualnie na bazie Mazowieckiej Izby Gospodarczej w Ciechanowie uruchomiony został punkt informacyjny dla przedsiębiorców w zakresie wsparcia finansowego z funduszy unijnych, w Starostwie Powiatowym w Ciechanowie prowadzony jest zbiór informacji o dostępnych źródłach finansowania, ogłaszanych konkursach przez instytucje wdrażające. Dla zainteresowanych przedsiębiorców istnieje możliwość nieodpłatnego zgłoszenia swojej firmy do branżowego katalogu firm, który publikowany jest na stronie internetowej powiatu ciechanowskiego (www.ciechanow.powiat.pl).
Mazowiecka Izba Gospodarcza, Fundacja Gospodarcza im. K. Marcinkowskiego, Mazowiecka Izba Rolnicza na zasadach partnerskich z innymi instytucjami występują o środki finansowe w konkursach, które umożliwią wprowadzenie różnych form pomocy dla tego sektora. Organizowane są konferencje i spotkania.
W dniu 4 listopada 2005 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Ciechanowie odbyło się seminarium pn.:„Fundusze Strukturalne Unii Europejskiej dla przedsiębiorców", zorganizowane na zasadach partnerstwa przez Fundację Gospodarczą im. Karola Marcinkowskiego w Ciechanowie, Bank Przemysłowo - Handlowy S.A Oddział w Ciechanowie oraz Starostwo Powiatowe w Ciechanowie. W konferencji uczestniczyło ok. 100 osób. Starostwo Powiatowe integruje i współpracuje z różnymi instytucjami i organizacjami na terenie powiatu w zakresie MSP. W najbliższym czasie planowane jest seminarium informacyjne dotyczące programu Leader, które odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Ciechanowie. Działania oparte na zasadach inicjatywy wspólnotowej Leader wymagają znacznego zaangażowania społeczności lokalnych. Seminarium to zostanie zorganizowane w partnerstwie z Biurem Programów Wiejskich Funduszu Współpracy , Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz Starostwa Powiatowego w Ciechanowie.
4. Regionalna Giełda Towarów Rolno - Spożywczych - 1904 pkt - powstanie regionalnej giełdy towarowej na bazie istniejących terenów, prowadzony przez związek grup producentów, wspierany przez samorządy i organizacje.
Wypracowane w trakcie warsztatów pomysły projektów wpisują się w dotychczasową politykę prowadzoną przez lokalne władze. Jednak droga od pomysłu do jego realizacji jest jeszcze daleka, zwłaszcza gdy wymaga zaangażowania różnych partnerów społecznych przy realizacji projektów o charakterze inwestycyjnym.
Korzyści z realizacji warsztatów:
- uświadomienie istnienia potrzeby i chęci mieszkańców do wspólnych kontaktów i pracy na rzecz poprawy jakości życia lokalnej społeczności,
- kontakt z różnymi środowiskami - zebranie w jednym miejscu w ciągu 4 kolejnych spotkań ludzi, którzy chcą pracować na rzecz ożywienia gospodarczego powiatu,
- poznanie problemów i potrzeb mieszkańców i możliwość ich rozwiązywania i zaspokajania,
- możliwość promocji urzędu i ludzi, poprzez wzmacnianie środowiska gospodarczego,
- bezpośrednie wyjście do mieszkańców,
- wypracowanie pomysłów projektów gospodarczych poparte przez społeczność lokalną , które po dopracowaniu mogą być wdrażane, przyczyniając się do tworzenia miejsc pracy,
- wykorzystanie wypracowanych materiałów w trakcie warsztatów do budowy Planu Rozwoju Lokalnego powiatu,
- możliwość wykorzystania metody i jej powielanie w innych działaniach urzędu,
- wzmocnienie współpracy na rzecz lokalnego środowiska przez samorządy lokalne, organizacje społeczne , stowarzyszenia, przedsiębiorców, otoczenie biznesu itp.
Projekt opiera się na zasadzie partnerstwa, gdzie Wnioskodawcą - Beneficjentem jest Powiatowy Urząd Pracy w Ciechanowie, a Partnerami Powiatowe Urzędy Pracy w: Mławie, Płońsku i Żurominie. Instytucjami wspierającymi dla Projektu: Wojewódzki Urząd Pracy Filia w Ciechanowie, Mazowiecka Izba Gospodarcza w Ciechanowie, Miasto i Gmina Glinojeck. Głównym celem Projektu jest przeciwdziałanie i zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży poprzez poprawę zdolności do uzyskiwania i utrzymania zatrudnienia w drodze rozwoju jakości zasobów ludzkich.
Projekt realizowany jest od 01.06.2004 r. do 31.05.2005 r.
Całkowity koszt projektu - 413 073 euro (100%): wkład własny partnerów - 169 359 euro (41%), dotacja - 243 714 euro (59 %).
Uczestnikami Projektu są osoby spełniające jednocześnie dwa poniżej wymienione kryteria.
Kryterium 1:
a) bezrobotna młodzież, która w roku kalendarzowym zastosowania wobec niej usług lub instrumentów rynku pracy nie ukończyła 25 roku życia, lub
b) osoby długotrwale bezrobotne, które w roku kalendarzowym zastosowania wobec nich usług lub instrumentów rynku pracy nie ukończyły 26 roku życia, lub
c) osoby bezrobotne w okresie do upływu 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej, które nie ukończyły 27 roku życia.
Kryterium 2:
a) osoby wychowujące co najmniej jedno dziecko - do lat 7
Ogółem zaplanowano objąć aktywizacją 200 osób bezrobotnych z powiatu ciechanowskiego - 60, mławskiego - 60, płońskiego - 50 oraz żuromińskiego - 30.
Projekt przewiduje następujące formy aktywizacji zawodowej:
- opracowanie i wdrażanie Indywidualnych Planów Działania,
- świadczenie usług poradnictwa i doradztwa zawodowego oraz pośrednictwa pracy,
- organizację zatrudnienia subsydiowanego, w tym:
- prace interwencyjne,
- roboty publiczne,
- staże.
Małgorzata Penda
Koordynator Zespołu ds. Wdrażania Programu Partnerstwa Lokalnego
Starostwo Powiatowe w Ciechanowie