Konferencję otworzyła p.o. dyrektor filii WUP w Ostrołęce Krystyna Szymołon.
W swoim wystąpieniu wskazała na coraz większą rolę ekonomii społecznej w realizacji usług społecznych i aktywnego włączenia osób wykluczonych. Podkreśliła udział samorządu lokalnego w zakresie promocji i wspierania tej formy aktywności obywatelskiej, która służy integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną oraz tworzeniu miejsc pracy.
Pierwsza część konferencji poświęcona była promocji ekonomii społecznej wśród uczestników konferencji. Robert Gajewski z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej przedstawił referat „Ekonomia społeczna wyzwania i możliwości"; dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce Elżbieta Mierzejewska-Nicewicz na przykładzie realizowanych projektów omówiła praktyczne aspekty reintegracji społeczno-zawodowej klientów placówki. Łukasz Wachowski, animator MOWES, zaprezentował osiągniecia ekonomii społecznej w subregionie ostrołęckim. Z kolei Marek Olszewski przybliżył działania spółdzielni socjalnej jako przykładu przedsiębiorczości społecznej. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych była reprezentowana przez Karola Grzeszkowiaka, który zapoznał uczestników konferencji z możliwościami uzyskania wsparcia przez podmioty ekonomii społecznej w ramach funduszy strukturalnych UE.
Wśród prelegentów znaleźli się również przedstawiciele Lokalnych Grup Działania „Kurpsie Razem" oraz „Zaścianka Mazowsza". Magdalena Walijewska ii Anna Tyszka zrelacjonowały dokonania swoich organizacji w zakresie aktywizacji społecznej i tworzenia nowych miejsc pracy, a Halina Napiórkowska z PUP w Ostrołęce przedstawiła zasady korzystania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz współpracy z pracodawcami.
Konferencja adresowana była do przedstawicieli: instytucji działających na rzecz ekonomii społecznej, samorządów powiatów i gmin, powiatowych centrów pomocy rodzinie, ośrodków pomocy społecznej, ośrodków edukacyjnych i wychowawczych oraz organizacji pozarządowych.