Spotkanie odbyło się w ramach Europejskich Dni Pracodawców już po raz drugi. Celem inicjatywy było wspieranie współpracy pomiędzy pracodawcami i publicznymi służbami zatrudnienia i włączyły się w nią wszystkie kraje członkowskie. W tym roku wydarzenie odbywało się od 13 do 24 listopada w niemal wszystkich państwach Unii Europejskiej, a hasło przewodnie brzmiało: „Porozmawiajmy o umiejętnościach, odkryjmy wszystkie talenty."
W Płocku dla pracodawców zorganizowana została konferencja podczas, której prowadzący Marek Owczarek, płocki przedsiębiorca, wprowadził przybyłych gości w klimat II Europejskich Dni Pracodawców.
Otwierająca konferencję Anna Drzewiecka, dyrektor płockiej filii WUP, podkreśliła, jak ważne są działania skierowane do pracodawców i ich współpraca z publicznymi służbami zatrudnienia. Urszula Wojtalewicz, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, zaprosiła chętne osoby do kontaktu z doradcami zawodowymi, przedstawiła również ofertę urzędu w zakresie poradnictwa zawodowego. Mirosława Michalska przybliżyła natomiast zasady pozyskiwania pracowników z krajów UE/EOG w ramach sieci EURES.
Jako pierwsza spośród zaproszonych prelegentów wystąpiła Aleksandra Strześniewska z firmy HR Effects, która skupiła się na kształtowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy, który określiła jako employer branding. Przedstawiła wizerunek pracodawcy jako efekt odpowiedzi na trzy pytania: kogo chcemy jako firma, co dajemy pracownikowi i jak u nas w firmie jest. Podkreśliła, że sztuką jest zatrzymanie przez pracodawcę dobrego pracownika, stąd tak ważne, aby go odpowiednio zmotywować.
Romualda Wilk, pracownik Wydziału Spraw Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, przybliżyła tematykę regulacji prawnych w zakresie zatrudniania cudzoziemców w kontekście przepisów wchodzących w życie od 1 stycznia 2018 roku. Ten temat spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców i zaowocował ożywioną dyskusją.
Justyna Pesta, pracownik Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, przedstawiła zagadnienia programów unijnych dla przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Część pracodawców zainteresowała się możliwościami pozyskania środków w zakresie programów unijnych na rozszerzenie działalności oraz projektami innowacyjnymi.
Na zakończenie Adam Drożdż, manager, trener zarządzania Matrik, zapoznał zgromadzonych gości ze sposobami motywowania pracowników. Podkreślił, jak bardzo ważne jest zaszczepienie u członków zespołu podległego pracodawcy mechanizmu auto motywacji i omówił działania, które należy podjąć, aby podtrzymać dany mechanizm u pracownika.