Łosice Liderem Wdrażania Partnerstwa Lokalnego na Mazowszu

Wdrażanie Programu Partnerstwa Lokalnego rozpoczęto od zorganizowania warsztatów LOKALNEGO OŻYWIENIA GOSPODARCZEGO. Inicjatorami tego przedsięwzięcia było Starostwo Łosickie oraz Powiatowy Urząd Pracy w Łosicach. Starosta Łosicki oraz Dyrektor PUP posiadają certyfikaty powiatowych specjalistów partnerstwa lokalnego. Warsztaty poprowadziła dyrektor PUP w Łosicach - Elżbieta Roszczak przy pomocy pracowników Instytutu Współpracy i Partnerstwa Lokalnego w Katowicach, a odbywały się one od marca do czerwca 2004 roku. Wzięło w nich udział około 60 osób, a wśród nich przedsiębiorcy lokalni, przedstawiciele samorządu gminnego oraz powiatowego, przedstawiciele organizacji gospodarczych, doradczych oraz pozarządowych, młodzież itp. Duże zaangażowanie inicjatorów wdrażania partnerstwa lokalnego, jak i wiara w to, że mieszkańcy chcą się spotykać i działać na rzecz rozwoju powiatu sprawiły, że warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a wypracowane projekty gospodarcze są aktualnie wdrażane.

Celem przystąpienia do projektu w naszym powiecie było pobudzenie aktywności lokalnej i podjęcie współpracy na rzecz lokalnego rozwoju oraz łagodzenia skutków bezrobocia. Najważniejsze problemy zidentyfikowane podczas warsztatów to: mała liczba nowych miejsc pracy, wypływ wykształconej młodzieży do innych regionów kraju, brak promocji istniejących firm, niewystarczające kwalifikacje pracowników i osób bezrobotnych, brak programowej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a przedstawicielami władz lokalnych oraz problemy ze zbytem wyprodukowanych towarów, zwłaszcza w rolnictwie. Wypracowane w trakcie warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego projekty, które zwyciężyły w rankingu, dotyczyły utworzenia Centrum Informacji i Promocji Łosickiej Przedsiębiorczości, utworzenia lokalnej giełdy i promocji nadbużańskiej żywności, a także promocji Łosickiej Pieczarki.

Dotychczasowymi efektami Programu Wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego w naszym powiecie to powołanie i rejestracja Łosickiego Stowarzyszenia Rozwoju EQUUS, które stworzyło punkt informacyjny przyszłego Łosickiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Ponadto pozyskaliśmy do współpracy kolejnych przedsiębiorców, zorganizowaliśmy I Łosickie Forum Partnerstwa Lokalnego, którego celem była integracja lokalnych przedsiębiorców, przedstawicieli władz samorządowych i lokalnych liderów organizacji pozarządowych. Na spotkaniu tym odbyły się warsztaty "Profesjonalne zarządzanie personelem" oraz prezentacje dotyczące możliwości pozyskiwania środków na tworzenie nowych miejsc pracy z Funduszu Pracy oraz środków unijnych na rozwój przedsiębiorstwa. Stowarzyszenie aktywnie zajęło się organizowaniem szkoleń dla przedsiębiorców i ich pracowników.

W czerwcu 2005 r. odbyły się warsztaty na temat negocjacji, a 12.10.2005 r. planowane jest szkolenie pt.: Strategiczne Zarządzanie Firmą - wyznaczanie celów. Każde szkolenie jest połączone ze spotkaniem z przedstawicielami np. Urzędu Skarbowego, czy ZUS-u, władz lokalnych czy organizacji pozarządowych wspierających przedsiębiorców. Mając na uwadze potrzebę promowania i wspierania istniejących już miejsc pracy rozpoczęto w naszym powiecie wizytowanie lokalnych firm, w ramach posiedzeń Powiatowej Rady Zatrudnienia. Celem tych spotkań jest zapoznanie się ze specyfiką funkcjonowania firmy i warunkami w jakich działa na lokalnym rynku pracy.

Ponadto w ramach projektu Grzybek powstała spółdzielnia zrzeszająca lokalnych producentów pieczarki, zakupiony został plac pod jej siedzibę, wybudowana została chłodnia-przechowalnia, w której od października br. znajdzie zatrudnienie 5 osób, a docelowo utworzonych będzie 10 nowych miejsc pracy. Chłodnia ta umożliwi przechowywanie i sprzedaż produktu po wyższych cenach. Na początku nowego roku planowane jest zorganizowanie na terenie naszego powiatu klasterów gospodarczych, mających na celu zintegrowanie producentów żywności i wypracowanie projektów organizacji przetwórstwa rolno-spożywczego oraz wypromowania lokalnych produktów. Naszą ambicją jest również przeprowadzenie akcji w całym powiecie, a zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, mającej na celu wyrobienie świadomości, że kupując produkt lokalny wspierasz lokalny rynek pracy. W trakcie wdrażania programu na naszym terenie udało się pobudzić aktywność lokalnej społeczności i pozyskać lokalnych liderów. Podczas warsztatów, jak i w czasie realizacji projektów, zaobserwowano u uczestniczących w pracach osób wzrastającą aktywność i odpowiedzialność, kiedy snując przyszłościowe plany dochodzili do wniosku, że ich inicjatywy są realne. Wspólnie przekonaliśmy się, że współpraca daje najlepsze efekty.
Jak mawiał Henry Ford: - "Poznanie się to początek, Trzymanie się razem to rozwój, Praca razem to sukces". Cieszymy się z tego, że i nam udało się dużo osiągnąć - mamy pomysły i recepty na ich realizację, potrafimy tworzyć struktury i organizacje niezbędne dla naszego działania, a to daje szansę na odniesienie dalszych sukcesów, w co głęboko uwierzymy. Czerpiemy ogromną radość z przebywania razem, czujemy satysfakcję z działania na rzecz rozwoju naszej lokalnej społeczności.

Elżbieta Roszczak
Dyrektor PUP w Łosicach


Informacje o publikacji dokumentu