Mława - warsztat A

26 maja 2008 r. w Starostwie Powiatowym w Mławie odbył się pierwszy z cyklu pięciu warsztatów, w ramach Mławskiego Partnerstwa Lokalnego na rzecz ożywienia gospodarczego i rynku pracy, pod tytułem „Składniki środowiska gospodarczego na terenie powiatu mławskiego". Warsztaty realizowane są w naszym powiecie po raz drugi.

Spotkanie zorganizowane przez Starostę Mławskiego i Powiatowy Urząd Pracy w Mławie we współpracy z Międzynarodowym Centrum Partnerstwa Partners Network zgromadziło przedstawicieli władz lokalnych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, instytucji finansowych, oświaty, mieszkańców powiatu.

Po powitaniu zgromadzonych przez Starostę Włodzimierza Wojnarowskiego i Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie Barbarę Pliszek, nastąpiły przewidziane w programie prezentacje, do których zaprosiła prowadząca zajęcia Jadwiga Olszowska-Urban Prezes Międzynarodowego Centrum Partnerstwa Partners Network, ekspert Partnerstwa Lokalnego.

Rozpoczęła Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, prezentując analizę sytuacji na lokalnym rynku pracy, z której wynika, że powiat mławski charakteryzuje się dużym spadkiem bezrobocia. Od końca czerwca 2007 r. do końca marca 2008 r. bezrobocie spadło o 840 osób. Według stanu na koniec marca 2008 roku wynosi ono 3912 osób, stopa bezrobocia - 12,3%. Powodem takiej sytuacji jest ożywienie gospodarcze, którego kołem zamachowym stał się przemysł elektroniczny, w szczególności zakład LG Electronics Sp. z o.o. oraz działania aktywizujące, podejmowane przez Urząd, na które pozyskał on w omawianym terminie 8 590 955 zł. Środki te przeznaczone zostały na zaktywizowanie 1940 osób. Zostało zrealizowanych 5 projektów długoterminowych (2006-2007) w ramach EFS (jeden w trakcie realizacji) oraz projekt finansowany z rezerw Marszałka Województwa Mazowieckiego. Pojawia się większa liczba ofert pracy, dzięki aktywnym kontaktom pośredników pracy z pracodawcami, współpracującymi z Urzędem, którzy w ramach prezentacji byli promowani. Zaprezentowane tendencje, wynikające ze statystyk PUP oraz znaczne obniżenie stopy bezrobocia w powiecie mławskim (6,1 punktu procentowego - najlepszy wynik w województwie mazowieckim w pierwszym kwartale 2008 r.), były niewątpliwie dobrym wstępem do dyskusji o ożywieniu gospodarczym i najlepszym jego dowodem.

Następnie wystąpili wójtowie i przedstawiciele gmin z cyklem prezentacji pod tytułem „Ziemia mławska w realizowanych zadaniach przez gminy i powiat". Wójt gminy Radzanów Andrzej Wójcik przedstawił osiągnięcia gminy, jej walory i możliwości rozwojowe. Podobnie została przedstawiona gmina Strzegowo przez panie Bożenę Robakiewicz i Annę Pałubę oraz gmina Lipowiec przez Wójta Michała Danielewicza.

Głos zabrała również Jadwiga Olszowska-Urban, prezentując „Wprowadzenie do Analizy Czynnikowej Składników Gospodarczych: Klimat rozwoju gospodarczego gminy i powiatu" oraz „Beczka lokalnych zasobów powiatu mławskiego". Prezentacje eksperta były wprowadzeniem do pracy w grupach tematycznych, na które zostali podzieleni uczestnicy konferencji. Pierwsza grupa dyskutowała o dostępie do kapitału, druga - o środowisku gospodarczym, trzecia - o infrastrukturze gospodarczej i społecznej, czwarta - o kapitale ludzkim, piąta - o jakości życia mieszkańców. Analiza składników środowiska gospodarczego na terenie powiatu mławskiego zakończona została prezentacją pracy poszczególnych grup.

Sześciogodzinne spotkanie zaowocowało wspólnym określeniem lokalnych problemów, potrzeb, zasobów, możliwości do wykorzystania oraz postawieniem kluczowych pytań, które nasuwają się przy próbach ustalenia możliwych rozwiązań korzystnych dla społeczności.


Barbara Piliszek
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1285514473.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1285514473.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 1670808878.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 1749927727.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 316662569.jpg&imagePreview=1

Informacje o publikacji dokumentu