Razem lepiej i efektywniej? Oczywiście!
W tym roku już po raz dziesiąty Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie był organizatorem Mazowieckiego Forum Partnerstwa Lokalnego. Jubileuszowa konferencja stała się okazją do podsumowania lokalnych osiągnięć będących efektem wspólnych działań przedsiębiorców, samorządów i aktywnych członków społeczności.
Współorganizatorem tegorocznego spotkania, które odbyło się w dniach 25-26 września br. w Białobrzegach k. Nieporętu, był Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Gośćmi Forum byli przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Publicznych Służb Zatrudnienia szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz Wojewódzkich Rad Zatrudnienia obu województw. Rozpoczęcia konferencji i powitania zaproszonych gości dokonali dyrektorzy WUP - Janina Mironowicz z Białegostoku i Tomasz Sieradz z Warszawy.
Program konferencji został podzielony na dwie części - w pierwszej zaprezentowano osiągnięcia uzyskane dzięki działaniom partnerskim, w drugim dniu rozmawiano o roli samorządu województwa w kreowaniu regionalnej polityki rynku pracy.
Podsumowania efektów wdrażania warsztatów lokalnego ożywienia gospodarczego na Mazowszu dokonała Jolanta Wanielista - kierownik Wydziału Regionalnej Polityki Rynku Pracy WUP w Warszawie. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. powstała w ich wyniku Spółdzielnia producentów pieczarek „Łosicki Grzybek", zrzeszająca producentów pieczarek w Polsce Wschodniej, Łosickie Stowarzyszenie Rozwoju EQUUS, Mazowieckie Centrum Rehabilitacji w Rudce (wraz z odrestaurowaną zabytkową kolejką konną), Zbiornik retencyjny w Niewiadomej, sortownia odpadów komunalnych w Brudnicach, Park Przemysłowy w Sokołowie Podlaskim. Szczegóły tych osiągnięć przedstawiły: Grażyna Borowiec - dyrektor PUP w Mińsku Mazowieckim, Danuta Bednarczyk - dyrektor PUP w Żurominie oraz Elżbieta Błońska - dyrektor PUP w Sokołowie Podlaskim wraz z Ireneuszem Wyszyńskim - Wójtem Gminy Sabnie.
Uzupełnieniem tych informacji było wystąpienie Jadwigi Olszewskiej - Urban, Prezesa Zarządu Międzynarodowego Centrum Partnerstwa „Partners Network", która aktywnie od samego początku wdrażania warsztatów LOG na Mazowszu, uczyła, wspierała i dodawała energii uczestnikom tych działań. W swojej prezentacji przybliżyła temat współpracy lokalnej na terenie innych regionów Polski.
W przerwie pomiędzy wystąpieniami na temat partnerstwa lokalnego Andrzej Piłat, przewodniczący Naczelnej Rady Zatrudnienia, omówił stan prac legislacyjnych nowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
O innym wymiarze działań partnerskich mówili przedstawiciele Podlasia. Beata Dawidziuk - dyrektor PUP w Bielsku Podlaskim - podzieliła się informacjami o realizowanym na terenie powiatu bielskiego i wysokiego mazowieckiego programu specjalnego „Mamy pracę zostajemy". Następnie Elżbieta Gorczkowska - koordynator ponadnarodowego projektu „Partnerstwo na rzecz rozwoju i promocji zielonych miejsc pracy", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, przybliżyła charakter partnerstwa publiczno-społecznego.
Na zakończenie pierwszego dnia konferencji przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przedstawił zebranym aktualny etap prac nad projektem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od wspólnego posiedzenia Wojewódzkich Rad Zatrudnienia Mazowsza i Podlasia. Następnie rolę samorządu województwa w kreowaniu regionalnej polityki rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem korzyści płynących z zawierania partnerstw lokalnych, zaprezentował zebranym w swoim wykładzie Mariusz Śmigiel - przedstawiciel Consultingowego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Prawidłowe zrozumienie zadań przypisanych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy samorządom województw będzie szczególnie istotne w obliczu zmian nowelizacyjnych ustawy i nowych zadań, które staną się udziałem władz województwa oraz powiatu.
Prezentacje na X Mazowieckim Forum Partnerstwa Lokalnego
- Partnerstwo lokalne na Mazowszu
- Wdrażanie partnerstwa lokalnego w powiecie mińskim w latach 2006 - 2013
- Sokołowskie lokalne ożywienie gospodarcze
- Efekty partnerstwa lokalnego w powiecie żuromińskim
- Program specjalny "Mamy pracę - zostajemy"
- Projekt "Partnerstwo na rzecz rozwoju i promocji zielonych miejsc pracy"
- Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020