Wydarzenie odbyło się 13 grudnia 2024 roku w Hotelu Novotel w Warszawie.
Była to niepowtarzalna okazja, aby zyskać nowe perspektywy, dowiedzieć się o najnowszych trendach oraz zdobyć cenną wiedzę i wymienić doświadczenia. Wydarzenie było także celebracją obchodów 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Uroczyste rozpoczęcie
Uczestników konferencji powitał Tomasz Sieradz, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. W swoim wystąpieniu wskazał i podsumował efekty prowadzonych przez nasz Urząd działań na przestrzeni 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Wiesław Raboszuk, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, który podkreślił kluczowe znaczenie Funduszy Europejskich dla dynamicznego rozwoju Mazowsza.
Wymiana wiedzy i doświadczeń
Po części powitalnej przyszedł czas na wykłady i dyskusje, które stanowiły kolejną część wydarzenia. Na początku Emilia Jędrej, Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich i Rozwoju Zawodowego, zaprezentowała działania realizowane przez WUP w Warszawie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Zwróciła uwagę na nowe możliwości rozwoju rynku pracy oraz aktywizacji zawodowej, które stwarzają Fundusze Europejskie. Kolejno, Artur Pozorek, Wicedyrektor ds. Usług Rynku Pracy, omówił inicjatywy wspierające przedsiębiorców i pracowników prowadzone przez nasz Urząd. Jego wystąpienie skupiło się na projektach własnych WUP w Warszawie, takich jak „Przedsiębiorco zainwestuj swoją kadrę!".
Kolejnym punktem konferencji była debata na temat „Praca jutra – jak zmienia się rynek pracy w dobie technologii i nowych wyzwań?". Panel dyskusyjny moderowała Aleksandra Wejt-Knyżewska, Starszy analityk w zespole foresightu w Polskim Instytucie Ekonomicznym. Ciekawą i dynamiczną dyskusję prowadzili Sławomir Szymczak, project manager w Konfederacji Lewiatan,
Kacper Nosarzewski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością i partner w firmie badawczej 4CF Strategic Foresight oraz Monika Fedorczuk, dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy, największego urzędu pracy w Polsce.
W trakcie rozmowy eksperci omówili kluczowe aspekty współczesnego i przyszłego rynku pracy, w tym rosnącą rolę technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji.
Razdanie nagród
Podczas konferencji odbyło się także wręczenie nagród zwycięzcom konkursu plastycznego „Kolory Funduszy Europejskich". Na konkurs plastyczny wpłynęło 120 prac uczniów ze szkół podstawowych z całego Mazowsza. Zadaniem uczestników było stworzenie pracy plastycznej na temat "Jak Fundusze Europejskie zmieniają nasze otoczenie?". Nagrody uczestnikom wręczyli Wiesław Raboszuk, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego i Emilia Jędrej, Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich i Rozwoju Zawodowego.
Całe wydarzenie poprowadził Mateusz Szymkowiak, prowadzący program „Pytanie na śniadanie".
Trochę relaksu
Po części merytorycznej na uczestników konferencji czekał quiz wiedzy o Unii Europejskiej, w którym nagrodziliśmy pięć osób. Następnie wysłuchaliśmy koncertu Natalii Kwiatkowskiej i Jacka Prokopowicza. Artyści wprowadzili nas w klimat świąt Bożego Narodzenia za sprawą coverów znanych świątecznych utworów.
Całe wydarzenie przebiegało w miłej atmosferze. Konferencja była okazją do spotkań i wymiany informacji i doświadczeń.