Asset Publisher

Wskazówki, jak należy prawidłowo wypełniać wniosek o wpis do RIS

Przed wypełnieniem wniosku prosimy o zapoznanie się z poniżej zawartymi wskazówkami, które zawierają omówienie w jaki sposób należy uzupełniać i interpretować poszczególne działy wniosku o wpis do RIS. 
 

Nazwa i adres instytucji szkoleniowej

Należy wpisać nazwę i adres firmy (siedziby głównej) oraz jej dane identyfikacyjne (telefon, fax, e-mail, REGON, NIP) zgodnie z dokumentami rejestracyjnymi.

Dział 1.2. Forma organizacyjna

Należy określić właściwą formę organizacyjną instytucji szkoleniowej, przy czym:
  • ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego (od 1 września 2019 r. centra kształcenia zawodowego) to placówki prowadzone na podstawie ustawy Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r., poz. 737, z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 2175, z późn. zm.);
  • osoby prawne, tj. stowarzyszenia, fundacje, spółki z o.o., spółki akcyjne itp. muszą wpisać/wybrać symbol 7;
  • osoby fizyczne prowadzące działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej muszą wpisać/wybrać symbol 8;
  • inne formy to np. spółka cywilna, samorządowa jednostka budżetowa itp., muszą wpisać/wybrać symbol 9.

Dział 1.3. Rok powstania instytucji szkoleniowej

Należy wpisać rok powstania instytucji szkoleniowej wynikający z dokumentacji.

Dział 1.4. Akredytacja lub inny certyfikat jakości w zakresie świadczenia usług szkoleniowych

W przypadku posiadania akredytacji lub certyfikatu jakości w zakresie świadczenia usług szkoleniowych należy zaznaczyć właściwe pole z danej pozycji. Należy podać jaką akredytację lub certyfikat jakości (np. ISO, PASE) instytucja posiada.
Akredytacja wydawana jest na podstawie przepisów ustawy Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r., poz. 737, z późn. zm.).
Nie należy mylić z pozwoleniami na prowadzenie działalności gospodarczej, certyfikatami przyznanymi przez inne firmy, czy uprawnieniami trenerów. Tego typu informacje mogą być zamieszczone w dziale 2.3 „Inne ważne informacje".

Dodatkowo potwierdzeniem jakości w zakresie świadczenia usług szkoleniowych przez instytucję szkoleniową jest certyfikat systemu zarządzania jakością kształcenia/szkolenia, wydany na podstawie międzynarodowych norm ISO serii 9000, certyfikat dla szkół językowych PASE lub inny znak jakości. 
Nie należy mylić z pozwoleniami na prowadzenie działalności gospodarczej, certyfikatami przyznanymi przez inne firmy, czy uprawnieniami trenerów. Tego typu informacje mogą być zamieszczone w dziale 2.3 „Inne ważne informacje". 

Dział 1.5. Wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego

Dotyczy zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego (urząd miasta, urząd gminy) na podstawie przepisów oświaty -art. 168 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r., poz. 737, z późn. zm.) - nie należy mylić z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Dział 2.1. Tematyka szkoleń

Należy wpisać tematykę proponowanych szkoleń (kursu, warsztatu szkoleniowego), czyli ofertę szkoleniową instytucji składającej wniosek, podając precyzyjnie nazwę szkolenia. Oferta szkoleniowa powinna być skierowana do osób bezrobotnych lub poszukujących pracy. Do każdego szkolenia powinien zostać przyporządkowany jeden kod obszaru szkolenia (przy wykorzystaniu tabeli kodów, załączonej do rozporządzenia w sprawie rejestru instytucji szkoleniowych), powinna być również podana liczba godzin całego szkolenia (może być podany zakres od-do), orientacyjna cena brutto na jednego uczestnika za całe szkolenie (może być podany zakres od-do, lub 0 gdy szkolenie jest nieodpłatne) oraz czy po szkoleniu jest przewidziany egzamin końcowy (tak lub nie) i czy szkolenie finansowane jest ze środków EFS (tak lub nie).

Dział 2.2. Tematyka przygotowania zawodowego

Należy wpisać nazwę i formę programu przygotowania zawodowego dorosłych (nie należy mylić ze szkoleniem/kursem), czyli praktycznej nauki zawodu dorosłych lub przyuczenia do pracy dorosłych, realizowanych na podstawie umowy z powiatowym urzędem pracy.  Do każdej nazwy i formy programu przygotowania zawodowego dorosłych powinien zostać przyporządkowany jeden kod obszaru szkolenia (przy wykorzystaniu tabeli kodów, załączonej do rozporządzenia w sprawie rejestru instytucji szkoleniowych), powinna być również podana konkretna liczba godzin obejmująca cały program przygotowania zawodowego dorosłych (może być podany zakres od-do), oraz informacja czy po szkoleniu jest przewidziany egzamin sprawdzający (tak lub nie).

Dział 3. Kadra dydaktyczna

Należy wpisać właściwą liczbę wykładowców/trenerów (liczba musi być większa niż 0).

Dział 4. Baza lokalowa i jej wyposażenie oraz współpraca z pracodawcami

Należy wstawić symbol odpowiedzi z opcji podanych w danej pozycji. 

Dział 5. Ocena jakości szkoleń 

Należy wstawić symbol odpowiedzi z opcji podanych w danej pozycji.

Dział 6.1. Liczba uczestników przeszkolonych w poprzednim roku kalendarzowym ogółem

Należy podać ogólną liczbę osób przeszkolonych w instytucji szkoleniowej w poprzednim roku kalendarzowym z uwzględnieniem osób bezrobotnych i osób nie posiadających statusu osoby bezrobotnej. 

Dział 6.2. Liczba uczestników przeszkolonych w poprzednim roku kalendarzowym na zlecenie PUP

Należy podać ogólną liczbę przeszkolonych osób bezrobotnych i poszukujących pracy (zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy) w poprzednim roku kalendarzowym przeszkolonych na podstawie umowy z powiatowym urzędem pracy.

Dział 6.3. i 6.4. Liczba uczestników przygotowania zawodowego

Należy podać liczbę uczestników przygotowania zawodowego dorosłych w formie praktycznej nauki zawodu i przyuczenia do pracy dorosłych oraz liczbę osób, które zdały w instytucji szkoleniowej egzamin sprawdzający po przyuczeniu do pracy.

Dział 7. Udzielona nieodpłatnie pomoc uczestnikom kształcenia

Należy podać liczbę uczestników i absolwentów szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych, którym udzielono pomocy polegającej na informowaniu o sytuacji na rynku pracy i zapotrzebowaniu na kwalifikacje biorąc pod uwagę poprzedni rok kalendarzowy.

Podpis na wniosku

Wniosek powinien być podpisany (czytelnie w formie papierowej lub elektronicznie) przez osobę uprawnioną do reprezentowania instytucji szkoleniowej, zgodnie z dokumentami rejestracyjnymi, np. KRS. W sytuacji, gdy wniosek podpisuje inna osoba powinna przedłożyć pisemne pełnomocnictwo w oryginale lub jego kopię urzędowo poświadczoną wraz z dowodem opłaty skarbowej (zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej - (Dz.U. z 2023 r., poz. 2111, z późn. zm.). We wniosku należy również podać imię i nazwisko osoby sporządzającej wniosek oraz miejscowość i datę wypełnienia.

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display