Asset Publisher

GCI Mała Wieś (2011)

Gminne Centrum Informacji w Małej Wsi rozpoczęło swoją działalność w dniu 6 września 2005 roku jako jednostka budżetowa Urzędu Gminy. Dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Gospodarki Pracy w ramach III Edycji Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „Pierwsza Praca".


Gminne Centrum Informacji jest pewnego rodzaju  pracownią multimedialną spełniająca szereg funkcji, wyposażoną w stanowiska komputerowe z dostępem do internetu oraz w sprzęt biurowy (drukarki, skaner, kserokopiarkę, telefon/fax itp.), prasę regionalną i specjalistyczną, a także w książki i specjalistyczne filmy. GCI daje mieszkańcom możliwość bezpłatnego korzystania z komputera i Internetu. Osobom korzystającym z usług GCI w celach związanych z planowaniem kariery zawodowej i poszukiwaniem pracy umożliwia bezpłatne kserowanie, skanowanie oraz drukowanie dokumentów aplikacyjnych. Klientom GCI jest udostępniona biblioteczka zawierająca publikacje książkowe dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości, obsługi komputera, Unii Europejskiej .

GCI obsługiwane jest przez pracowników służących pomocą w przygotowaniu i napisaniu CV czy listu motywacyjnego, w obsłudze komputera, poczty elektronicznej i korzystaniu z serwisów internetowych, w wyszukiwaniu informacji oraz umiejących pomóc klientowi w załatwieniu wszelkich spraw i formalności w zależności od zgłoszonych potrzeb.

Gminne Centrum Informacji w  Małej Wsi oferuje informacje o ofertach pracy w gminie, powiecie, kraju i zagranicy. Można tu uzyskać pomoc doradczą w redagowaniu dokumentów aplikacyjnych- CV, listu motywacyjnego. Świadczy również usługi w zakresie drukowania, skanowania, obróbki graficznej, nagrywania informacji na nośniki komputerowe usługi kserograficzne, bindowania i laminowania dokumentów, umieszczania ogłoszeń w serwisach oferujących takie usługi jak np. kupię - sprzedam, dostępu do przepisów prawnych, literatury dotyczącej Unii Europejskiej; redagowania i przepisywanie pism, prac dyplomowych i innych dokumentów, usługi w zakresie wysyłania faksów, udzielania i wyszukiwania innych informacji w zależności od potrzeb klienta.

Zasadniczym celem działania Gminnego Centrum Informacji jest przeciwdziałanie bezrobociu poprzez  zapewnienie społeczności lokalnej powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii informatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem informacji dotyczących rynku pracy. GCI świadczy usługi dla społeczności gminnej, w szczególności dla  osób bezrobotnych, ale także dla młodzieży, uczniów, przedsiębiorców oraz wszystkich zainteresowanych osób potrzebujących pomocy w jakiejś kwestii. W czasie gdy sprzęt komputerowy jest wolny, każdy chętny, w tym szczególnie dzieci i młodzież korzysta z dostępu do Internetu w celach prywatnych. Jest to m.in. jeden ze sposobów walki z patologiami. Dzieci i młodzież poza lekcjami mają gdzie spędzić wolny czas pod kontrolą dorosłych.

Dla klientów jest dostępna  strona internetowa: www.malawies.infocentrum.com.pl zawierająca ogólne wiadomości o działalności GCI, regulamin, ogłoszenia o szkoleniach, informacje dla bezrobotnych i przedsiębiorców, informacje dla osób rozpoczynających  lub prowadzących działalność gospodarczą. Strona internetowa zawiera zakładki informacyjne dla osób poszukujących pracy, w tym informacje o sytuacji absolwenta na rynku pracy, sposobach aktywnego poszukiwania pracy, wolontariacie. Strona zawiera  również linki do ciekawych i przydatnych stron, z których można uzyskać informacje na różne tematy.

Gminne Centrum Informacji realizuje zadania oparte na czterech podstawowych filarach:

Filar I - rynek pracy i pośrednictwo pracy.  


Zadanie to obejmuje edukację absolwentów szkół oraz bezrobotnych i poszukujących pracy w zakresie aktywnych działań na rynku pracy - w tym metod i form aktywnego poszukiwania pracy. Również zapewnia udostępnienie zbiorów informacji o ofertach pracy (lokalnych, wojewódzkich i krajowych); możliwościach podjęcia działalności o charakterze wolontariackim; szkołach i instytucjach szkolących; podstawowych informacjach z zakresu prawa pracy; prawach i obowiązkach bezrobotnego; integracji europejskiej, a w szczególności dostępu do pracy w innych krajach UE; adresach urzędu pracy i innych organizacjach świadczących pomoc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Gminne Centrum Informacji ściśle współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w Płocku, dzięki czemu w każdą środę posiadamy aktualne oferty pracy, dysponujemy także informacjami o planowanych kursach przeprowadzanych przez PUP.

Filar II - orientacja,  poradnictwo zawodowe i szkolenia

Zadanie to obejmuje prowadzenie doradztwa zawodowego indywidualnego oraz grupowego z wykorzystaniem indywidualnego planu działania. Dotyczy również udostępniania informacji o zawodach i zabezpieczenia oprogramowania informatycznego, wspomagającego doradztwo zawodowe (poradniki, informatory, autotesty).
Sposobem walki z bezrobociem realizowanym przez Gminne Centrum Informacji na terenie gminy Mała Wieś jest organizacja szkoleń w zakresie: obsługi sprzętu komputerowego i biurowego, aktywnego poszukiwania pracy, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, szkoleń mających na celu zdobycie umiejętności aktywnego poszukiwania pracy: przygotowania listu motywacyjnego, CV, rozmowa z potencjalnym pracodawcą, kształtowanie własnego wizerunku (autoprezentacja) itp. oraz innych zgodnie z potrzebami zainteresowanych.
Od początku działalności placówki organizujemy szkolenia komputerowe, które cieszą się ogromną popularnością. Skierowane są one do wszystkich chcących rozpocząć swoją przygodę z nowoczesną technologią. Fachowa i życzliwa obsługa zapewnia miłą atmosferę i indywidualne podejście do klienta. Czas poświęcony na szkolenie dostosowany jest do umiejętności i zdolności klienta. Stąd ogromna popularność tego typu szkoleń wśród osób starszych.
Ponadto w kwestii profilaktyki bezrobocia i jego negatywnych skutków poprzez zwiększenie szans osób na uzyskanie pierwszego doświadczenia zawodowego GCI współpracuje  z Urzędem Pracy w zakresie szkoleń, praktyk, staży itp. GCI chętnie przyjmuje do siebie osoby na staż i opiera się w dużej mierze na ich pomocy w codziennej pracy.

Filar III - doradztwo w zakresie uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej

W ramach tego zadania GCI udziela wsparcia w zakresie warunków i procedur uruchamiania własnej działalności gospodarczej. Organizowane są również punkty konsultacyjne świadczące porady gospodarcze, w tym dotyczące zasad i możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych, oparte na konsultacjach z: US, ZUS, PIP i organizacji wspierających rozwój przedsiębiorczości, organizacja szkoleń, w ramach których osoby zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej miałyby możliwość nauczenia się prowadzenia dokumentacji księgowej, kadrowej oraz dotyczącej ubezpieczeń społecznych, zapoznania się z uregulowaniami prawnymi w tej kwestii.

Filar IV - dotyczy promocji działań lokalnych samorządu terytorialnego

W tym filarze do zadań GCI należy prowadzenie strony internetowej, promocja gminy,  szeroko rozumiana aktywizacja mieszkańców gminy i wewnętrzna integracja środowiska gminy oraz integracja z szerokim otoczeniem (ze swoim regionem, krajem, światem); GCI bierze czynny udział w imprezach organizowanych przez różne instytucje gminy.

W celu aktywnego przeciwdziałania bezrobociu GCI współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w Płocku, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy w Płocku,  z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Płocku, Urzędem Gminy w Małej Wsi, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Gminnym Ośrodkiem Kultury, szkołami z terenu gminy i nie tylko oraz innymi instytucjami. W ramach współpracy podejmowane są szkolenia i warsztaty propagujące przedsiębiorczość, mobilność zawodową, uczące aktywnego poszukiwania pracy i inne - zgodnie z potrzebami rynku pracy Współpraca pozwala na wyrównywanie szans na rynku pracy przez nabycie umiejętności i metod aktywnego planowania kariery zawodowej.

GCI w ramach swojej działalności nieustannie poszerza zakres swojej działalności o nowe oferty, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Gminy. Oto niektóre z nich.

Wychodząc naprzeciw potrzebom gimnazjalistów klas III, stojących przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej, było zainicjowanie -  wspólnie z doradcami zawodowymi z  Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Płocku przy współpracy Gimnazjum im. A Nakwaskiej w Małej Wsi - nowego działania i zarazem nowej oferty dotąd niedostępnej dla mieszkańców - Targów Edukacyjnych Szkół Ponadgimnazjalnych.Celem targów w Małej Wsi było umożliwienie uczniom, nauczycielom i rodzicom zapoznania się z ofertą edukacyjną poprzez bezpośredni kontakt z reprezentantami szkół ponadgimnazjalnych. Pomysł okazał się trafiony i co roku jest coraz większe zainteresowanie Targami zarówno ze strony uczniów, rodziców, jak i chcących zaprezentować się szkół. W planach jest zamiar rozszerzenia oferty targów i próba zainicjowania Targów Edukacji i Pracy.

W 2009 r. w GCI zostało utworzone Centrum Edukacji Społecznej, w ramach którego udostępniane są mieszkańcom gminy wydawnictwa dotyczące problematyki społecznej, zagadnień gospodarczych, społecznych i ekonomicznych, np. tworzenia fundacji, stowarzyszeń itp., działalności fundacji, stowarzyszeń, warunków uzyskania pomocy na realizację lokalnych działań, podejmowanych inicjatyw, metod rozwiązywania problemów społecznych, oferowanej pomocy społecznej oraz udzielana jest pomoc informacyjno-doradcza z w/w zakresu.

W ramach środków uzyskanych przez Rząd RP środków z kredytu Banku Światowego na Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów wiejskich Gmina Mała Wieś otrzymała dotację w wysokości 340 398,30 zł  na realizację Programu Integracji Społecznej w latach 2008-2010. Koordynatorem całego programu było Gminne Centrum Informacji. Łącznie w gminie zostało zrealizowanych 40 usług ukierunkowanych na rzecz osób starszych, dzieci i młodzieży oraz na rzecz rodzin i ich integracji ze środowiskiem lokalnym. Realizacja tego programu przyczyniła się do podniesienia poziomu integracji społecznej mieszkańców gminy i zwiększenia ich aktywności i czynnego uczestniczenia w tworzeniu ekonomi społecznej , którą była chociażby trzyletnia, wspólna realizacja programu.

Z usług Gminnego Centrum Informacji w Małej Wsi można skorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15.

Elżbieta Marciniak
Gminne Centrum Informacji w Małej Wsi 
ul. Płońska 4
09 - 460 Mała Wieś
www.malawies.infocentrum.com.pl
e-mail: gci@malawies.pl
tel. fax. 24 23 13 063
Zdjęcie galerii artykułu:  - 36609939.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 36609939.jpg&imagePreview=1

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display