Asset Publisher

Wdrażanie Programu Partnerstwa Lokalnego w powiecie ostrowskim

Proces wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego na terenie naszego powiatu jest przedsięwzięciem nader złożonym, wymagającym pełnego zaangażowania zarówno ze strony organizatorów, jak i samych uczestników, będących niejednokrotnie beneficjentami pisanych projektów. Na naszym terenie zaczęliśmy (zgodnie zresztą z utartym schematem) od warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego, które miały pomóc i pomogły określić nasze żywotne potrzeby, słabe i mocne strony oraz zaktywizować potencjał umysłowy lokalnych liderów zarówno sfery biznesu, jak i władz samorządowych.
W sierpniu 2003 roku pojawiła się możliwość ukończenia cyklu szkoleń proponowanych przez Instytut Współpracy i Partnerstwa Lokalnego z Katowic, skierowanego do pracowników PUP oraz struktur Starostwa Powiatowego, po którym wybrane osoby miałyby nosić miano powiatowych specjalistów partnerstwa lokalnego. Po wnikliwym przeanalizowaniu oferty stwierdziliśmy, że warto byłoby wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Po cyklu szkoleń stwierdziliśmy (już jako specjaliści), że nie można poprzestać na dyplomach, że z tymi umiejętnościami należy coś zrobić. „Coś" dobrego dla Powiatu. W celu ustalenia dalszych działań odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: Starosta Ostrowski Tadeusz Legacki, Jadwiga Olszowska - Urban - Prezes Instytutu oraz trójka PSPL, czyli Barbara Grabowska - Dyrektor PUP, Iwona Niedzielska - pracownik Starostwa ds. promocji powiatu i Tomasz Kołodziejczyk - doradca zawodowy PUP. Na spotkaniu doszło do ustaleń dotyczących promocji programu w powiecie (wyjazdy do gmin, prezentacje multimedialne dla biznesu, samorządów). Wreszcie zapadła decyzja o przeprowadzeniu cyklu warsztatów Lokalnego Ożywienia Gospodarczego.
3 marca 2004 r. nastąpiła jedna z ważniejszych chwil całego procesu wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego - wielka promocja. Przybyło na nią wielu ludzi, którym na sercu leży dobro naszej małej ojczyzny, jaką jest powiat. Swoje przemówienie wygłosił starosta, który objął patronatem całe przedsięwzięcie. Promocja zakończyła się sukcesem, postanowiliśmy więc kuć żelazo póki gorące. Warsztat „A" odbył się 12 maja 2004 r.
Na warsztatach narysowaliśmy naszą beczkę powiatową, określiliśmy nasze słabe i mocne strony, poczyniliśmy pierwszy bardzo ważny krok w kierunku integracji różnych typów aktywności społecznej (radni - biznes, infrastruktura - banki ) itp. Po skompletowaniu i rozesłaniu do każdego z uczestników materiałów z warsztatu „A" ustaliliśmy datę przeprowadzenia warsztatu „B" na 21 czerwca 2004 r. Na warsztacie „B" zapoznaliśmy uczestników z 4 zasadami ożywienia gospodarczego i pod ich kątem przeanalizowaliśmy społeczność powiatu, jego potrzeby oraz możliwości. Zaznaczyć trzeba, że proces integracji postępował płynnie, poszczególne grupy coraz bardziej zapalały się do pracy, a jednostki nastawione sceptycznie coraz łaskawszym okiem patrzyły na inicjatywę partnerstwa lokalnego. W związku z powyższym, dając czas uczestnikom na wnikliwszą analizę tematu termin kolejnego spotkania ustaliliśmy na 16.08.2004 r.
Podczas warsztatu „C" utworzono 4 grupy, które wypracowały propozycje projektów gospodarczych:
Grupa 1
  • Centrum integracji, aktywizacji i doradztwa,
  • Centrum logistyczno - transportowe,
  • Baza wypoczynkowo - turystyczna z wykorzystaniem walorów przyrodniczych regionu i rolnictwa ekologicznego,
  • Dom pogodnej jesieni.
Grupa II
  • Zbiórka i unieszkodliwianie azbestu,
  • Informatyczne centrum rozwoju powiatu (e-powiat ostrowski),
  • Centrum odnowy biologicznej Q11.
Grupa III
  • Bank informacji gospodarczej - wspierający firmy już istniejące bądź pomagający
    w ich tworzeniu,
  • Spółdzielnia przetwórstwa rolno - spożywczego - punkt skupu płodów rolnych i ich przetwórstwo przede wszystkim warzywa i owoce (dżemy, surówki, soki),
  • Ośrodek rekreacyjno - wypoczynkowy „Żwirek",
  • Rozwój bazy agroturystycznej.
Grupa IV
  • Zalew Małkiński - utworzenie zbiornika retencyjnego na rzece Bug,
  • Uruchomienie upraw, zbioru, skupu, suszenia ziół, owoców, runa leśnego,
  • Agroturystyka - utworzenie organizacji zrzeszającej gospodarstwa agroturystyczne.
Po tak imponującej ilości propozycji projektów postanowiliśmy następne warsztaty przeprowadzić po sezonie urlopowym, aby grupy wraz z liderami mogły spokojnie spotkać się i ustalić plan działania - „co zrobić, żeby nasz projekt wygrał i był realizowany jako pierwszy?"
Warsztat „D" odbył się 01.10.2004r. Na nim uczestnicy wypracowali wizję ich zdaniem idealnego powiatu ostrowskiego, która brzmi:
„Powiat ostrowski - w którym dobrze wykształcone społeczeństwo jest przyjazne:
  • mieszkańcom, którzy mają dobre warunki rekreacyjno wypoczynkowe, rozwiniętą agroturystykę i infrastrukturę,
  • przedsiębiorcą, gdzie lokalne firmy znajdują dobry klimat dla swojego funkcjonowania i dalszego rozwoju".
Nadszedł czas prezentacji przez poszczególne grupy swoich projektów, w celu pozyskania jak największej liczby głosów uczestników warsztatów.
A oto lista czterech zwycięskich projektów:
  • Uruchomienie upraw, zbioru, skupu, suszenia ziół, owoców, runa leśnego - 2127 punktów,
  • Agroturystyka - 1933 punkty,
  • Centrum odnowy biologicznej Q11 - 1746 punktów,
  • Centrum integracji, aktywizacji i doradztwa - 1484 punkty.
Dla czterech nadmienionych projektów opracowano szacunkowe studium wykonalności.
A oto lista atutów, które skłoniły uczestników warsztatów do głosowania za tym, aby projekt „Partnerstwo dla zdrowia - Ostrowskie Zioła" był realizowany jako pierwszy.
  1. Projekt społeczny popierany przez grupy społeczne, bezrobotnych, przedsiębiorców, rolników, młodzieży, emerytów i rencistów.
  2. Wykorzystuje doświadczenie, wiedzę, zainteresowania (osoba w grupie jest bezpośrednio zainteresowana realizacją projektu).
  3. Projekt nie degraduje środowiska, wymusza o jego dbanie, tworzy nowe miejsca pracy, podwyższa atrakcyjność regionu powiatu.
  4. Wykorzystuje zasoby naturalne, gleby, lasy, niewykorzystane budynki (jako suszarnie lub magazyny) i sprzętowe.
  5. Środki finansowe do wykorzystania z funduszy strukturalnych, funduszu pracy.
  6. Projekt wdrażany przez 3 miesiące .
  7. Realizacją projektu zainteresowane jest grono osób, a także przedsiębiorcy, rolnicy, PUP, starostwo, gminy, SGGW, lasy państwowe, banki lokalne.
  8. Szerokie poparcie społeczne, ludność rolnicza i bezrobotna.
  9. Zagrożeniem mogą być klęski żywiołowe.
  10. Beneficjentem projektu będzie społeczność i grupy interesów.
  11. W okresie jesienno-zimowym należy przygotować spotkania specjalistów, zainteresowanych przedsiębiorców.
  12. Projekt Zioła nie koliduje z innymi projektami i jest stosunkowo tani w realizacji
    i uatrakcyjnia inne projekty.
W związku z powyższym:
Priorytetem naszych działań jest projekt: Partnerstwo dla zdrowia - Ostrowskie Zioła"
Planowane działania:
  • Powołanie zespołu koordynacyjnego,
  • Określenie zadań zespołu koordynacyjnego,
  • Określenie beneficjentów ostatecznych.
Barbara Grabowska
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi Mazowieckiej
Tomasz Kołodziejczyk
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej
 

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display