Asset Publisher

Szydłowiec - warsztat C

Trudna sytuacja gospodarcza kraju a szczególnie powiatu szydłowieckiego powoduje, że każdy z naszych mieszkańców może znaleźć się w ciężkiej sytuacji życiowej. Stopa bezrobocia w naszym powiecie jest najwyższa w województwie i oscyluje na poziomie 40%. Bezrobocie jest problemem złożonym, wymagającym rozwiązań kompleksowych, poczynając od poszukiwania przyczyn, poprzez działania osłonowe do stworzenie warunków dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
Wdrażanie Modelu Partnerstwa Lokalnego może nam wszystkim pomóc i dać możliwości rozwoju gospodarczego. Przy dużym zaangażowaniu władz lokalnych, wielu instytucji i organizacji we wszelkie działania prowadzone na rzecz ożywienia gospodarczego jest drogą do osiągnięcia sukcesu. Model Partnerstwa Lokalnego daje takie możliwości. Tylko podjęcie dialogu, wspólnej pracy nad rozwiązaniem problemów, wymiana doświadczeń przedstawicieli różnych środowisk na szczeblu lokalnym może wpłynąć na poprawę sytuacji gospodarczej w powiecie.
Starostwo Powiatowe w Szydłowcu jest inicjatorem wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego na terenie powiatu. 7 marca 2005 r. odbyło się trzecie już spotkanie warsztatowe, dotyczące tworzenia propozycji projektów gospodarczych, które przyczynią się do pobudzenia rozwoju gospodarczego społeczności lokalnej. Warsztaty przygotowali i prowadzili:
Regionalny Specjalista Partnerstwa Lokalnego - Tadeusz Piętowski Powiatowy Specjalista Partnerstwa Lokalnego - Zofia Adamczyk-Limanin, przy dużym udziale pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Szydłowcu.
W spotkaniu uczestniczyło 60 osób w tym: przedstawiciele władz samorządowych, radni, przedstawiciele biznesu, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, młodzież oraz mieszkańcy powiatu. Aktywny udział w spotkaniu wzięła również Poseł Maria Dziuba.
W trakcie warsztatu uczestnicy stworzyli kilkanaście propozycji projektów do dalszej analizy. Po wnikliwej analizie zgodnie wybrano pięć propozycji projektów:
  • Utworzenie centrum integracji i reintegracji zawodowej i społecznej;
  • Program scalania gruntów
  • Agroturystyka i infrastruktura;
  • Budowa zespołu rekreacyjno - sportowego
  • Schronisko dla zwierząt.
Projekt "Utworzenie centrum integracji i reintegracji zawodowej i społecznej" ma na celu przywrócenie długotrwale bezrobotnych do pracy, pomoc w przekwalifikowaniu i zmianie zawodów. Nauka poprzez pracę, czyli inna forma robót publicznych, przy wykorzystaniu miejscowych zasobów naturalnych i potencjału ludzkiego. W programie tym może być zaangażowana duża grupa bezrobotnych - ok. 500 osób.
Projekt "Program scalania gruntów" ma na celu uporządkowanie stanu prawnego własności nieruchomości rolnych oraz wyłączenie kompleksu gruntów pod zabudowę przemysłową, co w efekcie przyczyni się do uatrakcyjnienia powiatu pod względem pozyskiwania inwestorów i możliwości rozwoju przemysłu. Scalanie gruntów daje również możliwości rolnikom korzystania z ustawy o zalesieniach, a także spowoduje restrukturyzację małych i drobnych gospodarstw rolnych, które dominują w naszym powiecie.
Projekt "Agroturystyka i infrastruktura" - uzbrojenie terenów w wodociągi, kanalizację, dobre drogi skutecznie przyczyni się do poprawy infrastruktury. Dobra infrastruktura i znakomite walory krajobrazowe i geograficzne to podstawa do rozwoju sieci agroturystycznej.
Projekt "Budowa zespołu rekreacyjno - sportowego" - zebrani w trosce o zdrowie społeczności lokalnej oraz poprawę jakości życia wypracowali propozycję budowy zespołu rekreacyjno - sportowego co będzie miało pozytywny wpływ na wychowanie dzieci, młodzieży szkolnej i integrację społeczną.
Projekt "Schronisko dla zwierząt" - stworzenie na naszym terenie schroniska dla zwierząt pozwoli rozwiązać problem bezdomnych, porzuconych zwierząt - schronisko to również miejsca pracy.
Wszyscy uczestnicy warsztatów zgodnie ustalili, iż "Utworzenie Centrum integracji i reintegracji zawodnej i społecznej" to projekt, który należy realizować w pierwszej kolejności. Na ostatnim czwartym spotkaniu warsztatowym, które odbędzie się w kwietniu, zostanie powołany zespół roboczy, mający na celu szczegółowe opracowanie projektów gospodarczych i aplikację o środki pomocowe do funduszy strukturalnych.
  
Tadeusz Piętowski
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szydłowcu
Regionalny Specjalista Partnerstwa Lokalnego
 

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display