Asset Publisher

II Mazowieckie Forum Partnerstwa Lokalnego (2005)

Partnerstwo lokalne szansą na rozwój gospodarczy i społeczny powiatu


Jak rozwiązywać problemy bezrobocia? Jak doprowadzić do ożywienia gospodarczego na szczeblu powiatu i skąd brać na te rozwiązania fundusze? O takich problemach dyskutowali uczestnicy II Mazowieckiego Forum Partnerstwa Lokalnego, które odbyło się w Warszawie 4 listopada 2005 r.

Bezrobocie to problem bardzo złożony, któremu nie jest w stanie zaradzić żadna instytucja działająca w pojedynkę. Dlatego powstała idea partnerstwa lokalnego. Bo czym jest partnerstwo? Jest to współdziałanie wielu podmiotów w osiąganiu wspólnego celu - w przypadku walki z bezrobociem celem jest ożywienie gospodarcze prowadzące do zwiększenia liczby miejsc pracy, a tym samym zmniejszenie liczby osób poszukujących zatrudnienia. Im więcej firm i instytucji przystąpi do współpracy tym działania te będą efektywniejsze i przyniosą pozytywne rezultaty. Program Wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego skierowany jest do społeczności na szczeblu powiatów, ponieważ tylko tam znajdują się ludzie i instytucje najlepiej zorientowane jaki kierunek obrać w poszukiwaniu rozwiązań, które wpłynęłyby na poprawę lokalnych problemów gospodarczych i sytuację mieszkańców.

Na Mazowszu stało się to faktem - nasze województwo w dziedzinie partnerstwa lokalnego zajęło wiodące miejsce w Polsce o czym m. in. była mowa podczas II Mazowieckiego Forum Partnerstwa Lokalnego, którego organizatorem był Wydział Współpracy i Partnerstwa Lokalnego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Wzięło w nim udział 120 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych z terenu Mazowsza, pracownicy powiatowych urzędów pracy, dyrektorzy filii WUP, członkowie zespołu ds. wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego, Powiatowi Specjaliści Partnerstwa Lokalnego, przedstawiciele WUP, delegatur Urzędu Marszałkowskiego, a także społeczni partnerzy, którym sprawy te leżą na sercu.

Tematem konferencji było Partnerstwo lokalne szansą na rozwój gospodarczy i społeczny powiatu, a więc inicjowanie, wspieranie i rozwój partnerstwa lokalnego na rzecz ożywienia gospodarczego, tworzenie miejsc pracy w powiatach i gminach przy udziale lokalnych przedsiębiorców, samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych itp.

Sukcesem partnerstwa w powiatach, które przystąpiły do realizacji programu jest przyciągnięcie do projektu lokalnych przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy dla mieszkańców oraz zaangażowanie i skuteczne promowanie idei partnerstwa lokalnego w powiatach, które przystąpiły do jego realizacji. Bardzo istotny jest również fakt, iż przedstawiciele lokalnych społeczności zrozumieli, że własne sprawy należy rozwiązywać wspólnie - we wsi, sołectwie, gminie, mieście i powiecie.

Podjęcie trudu realizowania programu wdrażania Modelu Partnerstwa Lokalnego prowadzi do integrowania się i zaktywizowania różnych środowisk lokalnych, a także wypracowanie projektów gospodarczych uwzględniających lokalne potrzeby oraz posiadane zasoby, czego konsekwencją jest tworzenie nowych miejsc pracy. Przy tej okazji korzyści odnoszą wszystkie środowiska - przede wszystkim powstają partnerskie relacje między biznesem, samorządem lokalnym, państwowymi instytucjami (ZUS, Urząd Skarbowy) oraz mieszkańcami, można łatwo zidentyfikować nisze gospodarcze i możliwości ich zagospodarowania, firmy mają znakomitą promocję swojej działalności, a także powstają instytucje okołobiznesowe wspierające firmy.

Gruntowna analiza i dokonanie oceny posiadanych zasobów oraz źródeł finansowania z funduszów własnych i unijnych stanowi podstawę do stworzenia strategii działania, które są podstawą ożywienia gospodarczego i przyczynkiem do rozwoju ekonomicznego powiatu, co w konsekwencji prowadzi do tworzenia miejsc pracy dla osób dotkniętych bezrobociem.
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1552944344.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1552944344.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 1794207852.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 1806139542.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 1964782501.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 2037154312.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 296113432.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 471021543.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 526240645.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 581442433.jpg&imagePreview=1

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display