Опубліковувач

Nieoprocentowana pożyczka dla przedsiębiorców w przypadku wystąpienia powodzi

Przedsiębiorcy z terenów dotkniętych powodziami,  którzy na ich skutek przejściowo zaprzestali prowadzenia działalności lub znacznie ograniczyli jej prowadzenie, w oparciu o ustawę z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. Nr 234 poz. 1385) mogą otrzymać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nieoprocentowaną pożyczkę jeśli zabraknie im środków na wypłatę wynagrodzenia przysługującego za:

czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy związanej z faktyczną niemożnością świadczenia pracy w związku z powodzią przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych.
czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, które zostały bezpośrednio spowodowane powodzią.
wykonaną pracę, polegającą na ochronie zakładu pracy przed powodzią lub na usuwaniu skutków powodzi, mająca na celu utrzymanie lub przywrócenie prowadzenia przez pracodawcę działalności gospodarczej lub przywrócenie prowadzenia przez pracodawcę działalności gospodarczej.
Zaspokojeniu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych może podlegać wynagrodzenie, o którym mowa wyżej, do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za okres wskazany w przepisach, wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od pracodawcy.

Pożyczki są wypłacane w oparciu o rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie nieoprocentowanej pożyczki z FGŚP dla pracodawcy, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczył jej prowadzenie (Dz. U. z 2011 r. Nr 262, poz. 1566). Rozporządzenie określa wzór wniosku i wykazu pracowników, których wynagrodzenia podlegają zaspokojeniu, tryb składania oraz sposób przekazywania środków oraz ich zwrot Funduszowi.

Procedura jest maksymalnie uproszczona. Pracodawca który ucierpiał wskutek powodzi, musi złożyć wniosek o udzielenie pożyczki do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy.

Do wniosku należy dołączyć trzy egzemplarze wykazu pracowników, których wynagrodzenia pracodawca zamierza finansować ze środków FGŚP. Wzory wniosku oraz wykazu w rozporządzeniu jw.

Załączniki

ustawa_powodz
ustawa_powodz.pdf 85 KB

Menu Display