Опубліковувач

V Mazowieckie Forum Partnerstwa Lokalnego (2008)

Tworzenie partnerstw szansą na skuteczną walkę z długotrwałym bezrobociem


W dniach 20-21 listopada 2008 r. odbyło się V Jubileuszowe Mazowieckie Forum Partnerstwa Lokalnego. Od 5 lat Wojewódzki Urząd Pracy  w Warszawie z dużym sukcesem organizuje fora Partnerstwa Lokalnego, w których uczestniczą startostowie, dyrektorzy Delegatur Urzędu Marszałkowskiego i Filii WUP, dyrektorzy powiatowych urzędów pracy, członkowie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia oraz organizacji pozarządowych i partnerów społecznych oraz przedstwiciele instytucji oświatowych. Podobnie jak w ubiegłym roku pierwszy dzień poświęcony był problemom bezrobocia, a drugi edukacji ustwicznej.

„Partnerstwo na rzecz osób długotrwale bezrobotnych na Mazowszu" to temat pierwszego dnia konferencji. Głównym celem było zwrócenie uwagi na złożoność problemu długotrwałego bezrobocia i próba znalezienia sposobu rozwiązania tego problemu.

Na wstępie Jadwiga Olszowska - Urban - Prezez Stowarzyszenia Międzynarodowe Centrum Partnerstwa PARTNERS NETWORK zaprezentowała efekty  wdrażnia Modelu Partnerstwa Lokalnego na Mazowszu. Podkreśliła ogromną rolę inicjatyw regionalnych i wojewódzkich w ożywieniu gospodarczym lokalnych społeczności, możliwość odkrycia się wielu lokalnych liderów i animatorów wśród przedsiębiorców, samorządu, organizacji pozarządowych, instytucji infrastruktury i środowisk młodzieżowych. Następnie Pani Jolanta Wanielista - kierownik Wydziału Regionalnej Polityki Rynku Pracy przedstawiła problem długotrwałego bezrobocia w świetle danych statystycznych. Osoby długotrwale bezrobotne to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, najczęściej nieposiadające doświadczenia zawodowego (ok. 24 % ogółu długotrawle bezrobotnych), legitymujące się wykształceniem poniżej średniego (ponad 64 % ogółu długotrawle bezrobotnych), w przedziale wiekowym 45-54 lata (ok. 29% ogółu długotrawle bezrobotnych) oraz 25-34 lata (ok. 27 % ogółu długotrawle bezrobotnych).

Dr Paweł Kubicki, reprezentujący Szkołę Główną Handlową w Warszawie - Instytut Gospodarstwa Społecznego, omówił ekonomiczno - społeczne skutki długotrwałego bezrobocia. Zwrócił uwagę m.in. na pogorszenie standardu życia, powstawanie patologii społecznych, niższe wpływy z podatków przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków budżetowych. Ponadto wskazał na długotrwałe bezrobocie jako na jedną z głównych przyczyn ubóstwa i wykluczenia społecznego. W dalszej części wystąpienia prelegnet wskazał możliwości pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Profesor Małgorzata Szylko-Skoczny, przedstawiła reformę polityki rynku pracy, którą przeprowadzono w Niemczech latach 2003 - 2005, w celu dokonania zmian w organizacji służb zatrudnienia i instrumentach rynku pracy. Zmieniło się wówczas podejście do polityki rynku pracy. Chodziło o zwiększenie aktywności i gotowości do podjęcia każdej pracy oraz wzrost samoodpowiedzialności jednostki za swoją sytuację. Reforma miała na celu: wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy, unowocześnienie usług rynku pracy, zahamowanie trendu do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę oraz ograniczenie zakresu świadczeń socjalnych dla bezrobotnych.

W bloku dobrych praktyk przedstawiono programy regionalne kierowne do osób długotrwale bezrobotnych.

Pierwszy program pn. „Konserwator" omówił Włodzimierz Kurdziel z Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Krakowa. Program zakłada czasowe zatrudnianie osób długotrwale bezrobotnych przy pracach związanych z zachowaniem i rewitalizacją sybstancji zabytkowej oraz ochroną krajobrazu kulturowego na terenie województwa małoposkiego. Pan Kordian Kolbiarz, Dyrektor PUP z Nysy, zaprezentował projekt budowy mieszkań realizowany w systemie szkoleń zawodowych osób bezrobotnych. Projekt zakłada aktywizowanie osób długotrwale bezrobotnych w celu nabycia konkretnych umiejętności oraz ukierunkowanie wydatkowanych środków na realizację celów użytecznych społecznie. Natomiast Płockie Partnerstwo Na Rzecz Aktywnych Form Integracji Społecznej wspiera m.in. tworzenie podmiotów integracji społecznej, rozwój nowych form i metod wsparcia indywidualnego i środowiskowego na rzecz integracji społecznej.

Założenia do programu regionalnego Mazowsze 2009 przedstawił Pan Aleksander Kornatowski, Wicedyrektor ds. Usług Rynku Pracy. W ramach projektu Programu AZOB „Mazowsze 2009-2010" mają być realizowane następujące programy: Praca i Środowisko (pomoc samorządom województwa mazowieckiego w realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska poprzez organizację prac intrwencyjnych), Chrońmy Zabytki (wsparcie instytucji kultury i innych podmiotów realizujących zadania na rzecz zachowania i rewitalizacji substancji zabytkowej oraz ochrony krajobrazu kulturowego województwa mazowieckiego), Zielone Lasy (pomoc samorządom województwa w realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska poprzez organizację robót publicznych), Pomocna Dłoń oraz Kierunek - Praca (zmniejszenie ryzyka wykluczenia społecznego osób bezrobotnych).

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyła sie dyskusja panelowa, którą poprowadził Pan Krzysztof Grzegorz Strzałkowski p.o. Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. W panelu dyskusyjnym zabierali głos przedstwiciele publicznych służb zatrudnienia, ośrodków pomocy społecznej, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. Tematem przewodnim dyskusji była teza, iż działania w partnerstwach przynoszą lepsze rezultaty niż działania podejmowane indywidualnie przez konkretne instytucje.

Podczas drugiego dnia V Mazowieckiego Forum Partnerstwa Lokalnego odbyła się konferencja pn. „Kształcenie ustawiczne - szansa czy konieczność na współczesnym rynku pracy". Głównym jej celem była prezentacja zagadnień i realizowanych działań w obszarze edukacji ustawicznej oraz promocja idei uczenia się przez całe życie. Zaproszeni przedstawiciele instytucji oświatowych i instytucji rynku pracy zaprezentowali stan wiedzy i doświadczenia z praktyki w zakresie kształcenia ustawicznego w woj. mazowieckim. Konferencję rozpoczął Prof. Stefan M. Kwiatkowski z Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, który przedstawił uwarunkowania rynkowe strategicznych celów kształcenia ustawicznego. Treścią wystąpienia była analiza, z perspektywy rynku pracy, realizacji poszczególnych celów zawartych w opracowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu „Strategii rozwoju kształcenia ustawicznego do roku 2010".

Tomasz Wach z Wydziału Edukacji Ustawicznej Departamentu Rynku Pracy w MRPiPS zaprezentował natomiast kwestie dotyczące kształcenia ustawicznego w nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przedstawił działania podejmowane przez MPiPS na rzecz rozwoju kształcenia ustawicznego, takie jak rozszerzenie dostępu do usług szkoleniowych, z uwzględnieniem ułatwień w realizowaniu aktywności edukacyjnej. Uczestnicy konferencji mieli także możliwość zapoznania się z nową usługą tj. przygotowaniem zawodowym dorosłych, warunkami jej realizacji oraz nowymi zasadami dla funduszu szkoleniowego.

Proces rozwoju kształcenia ustawicznego w kraju z perspektywy polityki edukacyjnej przedstawił Piotr Bartosiak z Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN. Omówił główne zadania dotyczące kształcenia ustawicznego w ramach systemu oświaty, odwołując się do „Strategii rozwoju kształcenia ustawicznego do roku 2010". W ww. dokumencie zawarte są priorytety w zakresie realizowanych zadań w tym obszarze, m.in. dotyczące edukacji na odległość, kontroli jakości kształcenia dorosłych, tworzenia krajowych ram kwalifikacji zawodowych. Priorytet ostatni wynika z zaleceń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia Europejskich Ram Kwalifikacji (EQF) dla uczenia się przez całe życie. W odpowiedzi powstał projekt opracowania modelu Krajowych Ram Kwalifikacji w powiązaniu z poziomami odniesienia składającymi się na EQF oraz projekt budowy Krajowego Systemu Kwalifikacji. Realizacja zadania zaplanowana jest na lata 2008-2013.

Halina Sobocka - Szczapa z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej zwróciła uwagę na czynniki kształtujące aktywność polskich organizacji w procesach kształcenia pracowników. Celem prezentowanych zagadnień była weryfikacja możliwości wspierania przez pracodawców aktywności edukacyjnych pracowników. Problem został omówiony w oparciu o badania, przedstawione wnioski i rekomendacje praktyczne.

Prezentowane na konferencji elementy teorii i zrealizowane badania dotyczące tematyki kształcenia ustawicznego zostały uzupełnione przykładami dobrych praktyk w tym obszarze. Katarzyna Lubryczyńska z Uniwersytetu Otwartego UW przedstawiła działania, które są odpowiedzią Uczelni na potrzeby edukacyjne osób dorosłych, oraz ich wyniki, po pierwszym trymestrze realizacji projektu. Natomiast Katarzyna Mikołajczyk omówiła plany i rezultaty prowadzonych projektów przez Centrum Rozwoju Edukacji Niestacjonarnej Szkoły Głównej Handlowej, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania nowoczesnych technologii w procesie kształcenia. Przedstawione zostały nowe formy przekazu informacji: e-learning, blended learning, wspomagające tradycyjne sposoby uczenia się.

Izabela Laskowska zapoznała uczestników z możliwościami finansowania działań 
z zakresu edukacji ustawicznej. Przedstawiła założenia programu Uczenie się przez całe życie i projektów realizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie". Zwróciła także uwagę na możliwości uczestniczenia w realizowanych działaniach.

 

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display