W spotkaniu udział wzięli m.in.: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Tomasz Sieradz, Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich i Rozwoju Zawodowego Emilia Jędrej, Wicedyrektor ds. Usług Rynku Pracy Artur Pozorek, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Skarbnik Województwa Mazowieckiego Marek Miesztalski, Zastępca Dyrektora Wydziału Rynku Pracy MRiPS Mikołaj Tarasiuk, Dyrektor Wydziału Rynku Pracy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Agnieszka Drwal i Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, Wiceprezes Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Warszawie Grażyna Zalewska.
Obecni byli także przedstawiciele m.in. Zakładu Doskonalenia Zawodowego, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, a także pracownicy sektora Publicznych Służb Zatrudnienia.
Uroczystość otworzyli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Dyrektor WUP w Warszawie Tomasz Sieradz. W imieniu Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, list gratulacyjny skierowany do pracowników PSZ przeczytał Zastępca Dyrektora Departamentu Rynku Pracy Mikołaj Tarasiuk.
Dyplomy za zasługi i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
Podczas spotkania, 65 pracowników mazowieckich urzędów pracy zostało uhonorowanych Dyplomami Uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego, a 24 pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy – Dyplomami Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.
Lista uhonorowanych pracowników (kliknij w link, aby pobrać)
Szczególne wyróżnienie – Medal Pamiątkowy „Pro Masovia" wręczony przez Marszałka Województwa – otrzymała Grażyna Zalewska, od wielu lat aktywnie działająca na rzecz rozwoju Województwa Mazowieckiego.
W trakcie uroczystości nagrodzono również laureatów konkursu fotograficznego "Mazowiecki Rynek Pracy w obiektywie – jak fundusze europejskie zmieniają życie mieszkańców Mazowsza?" (kliknij w link, aby pobrać listę laureatów).
Celem konkursu było ukazanie pozytywnego wpływu realizacji projektów w ramach wdrażanych przez WUP w Warszawie działań z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 na sytuację osób znajdujących się w trudnym położeniu na rynku pracy.
Ideę konkursu przedstawiła Wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich i Rozwoju Zawodowego Emilia Jędrej. Nagrody laureatom wręczyli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Dyrektor WUP Tomasz Sieradz i p.o. Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.
Podziękowania Marszałka Województwa Mazowieckiego
Marszałek Województwa Adam Struzik podsumował miniony rok i zwrócił szczególna uwagę na ogromne zaangażowanie pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia.
– Za nami kolejny rok wytężonej pracy. Do realizowanych przez Państwa urzędy zadań wynikających z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz tzw. ustawy Covid-19 dołożone zostały nowe obowiązki wynikające z przyjętej w marcu 2022 r. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Z każdym z tych zadań poradziliście sobie Państwo wzorowo, dzięki czemu dzisiaj możemy patrzeć optymistycznie w przyszłość. Dzięki Waszej codziennej, żmudnej pracy, empatii i zaangażowaniu, obecna sytuacja na regionalnym rynku pracy jest stabilna – powitał zebranych.
Nowa rzeczywistość i nadchodzące wyzwania
Marszałek zauważył, iż mimo korzystnej sytuacji na rynku pracy – spadku poziomu bezrobocia z 4,8 proc. w styczniu do poziomu 4,2 proc. na koniec roku 2022 roku – rynek jest wciąż bardzo wrażliwy na czynniki gospodarcze, polityczne i demograficzne, czego efektem będą coraz większe oczekiwania wobec Publicznych Służb Zatrudnienia. Dynamiczna sytuacja wymagać będzie nowych rozwiązań, elastyczności i wysokokwalifikowanej kadry oraz otwartości na zmiany.
– Jednym z takich nowych zadań będzie realizacja Programu Regionalnego Fundusze dla Mazowsza 2021-2027 r., który został zatwierdzony przez Komisję Europejską 2 grudnia 2022 r. W ramach nowej perspektywy finansowej będziecie Państwo odpowiedzialni za realizację projektów związanych z aktywizacją zawodową mieszkańców Mazowsza oraz podnoszeniem kompetencji pracowników publicznych służb zatrudnienia, na które przeznaczona została kwota w wysokości 151 mln 111 tys. euro – zauważył Marszałek Struzik.
Młodzi na rynku pracy
Ważnym tematem, na który Marszałek zwrócił uwagę w swoim przemówieniu, była kwestia pomocy osobom młodym, wchodzącym na rynek pracy.
– Pragnę szczególną uwagę zwrócić na osoby młode ponieważ, to one stanowią niezwykle ważną grupę z punktu widzenia rozwoju naszego regionu. Aktualnie średni udział osób bezrobotnych do 30 r. życia w województwie wynosi ponad 22 proc. (…) – podkreślał – Jednym z naszych nadrzędnych wyzwań powinno być tworzenie takich warunków na Mazowszu, aby młodzi ludzie, którzy wchodzą na rynek pracy, mogli się na nim odpowiednio odnaleźć i aby byli na nim konkurencyjni. Odpowiedź na powyższe wyzwanie będzie stanowił jeden z dwóch Programów Regionalnych Mazowsze 2023 r., realizowany przez WUP w Warszawie wraz z 15 powiatowymi urzędami pracy na łączną kwotę 7 mln 800 tys. zł. W ramach programu objętych wsparciem zostanie ponad 600 uczestników w wieku do 30 r. życia – zaznaczył Marszałek.
O istocie problemu osób młodych świadczy również zatwierdzony w sierpniu 2022 r. zaktualizowany Plan Gwarancji dla Młodzieży w Polsce. W ramach pierwszej edycji GdM w Polsce wsparciem zostało objętych ponad 5,5 mln młodych osób. Ok. 2,7 mln spośród nich znalazło wysokiej jakości zatrudnienie. – Mam nadzieję, że druga edycja Programu również pozwoli poprawić sytuację tak dużej liczby osób młodych, tym bardziej, że zakłada ona aktywne docieranie z pomocą m.in. poprzez wykorzystanie nowych, niestandardowych kanałów komunikacji oraz wzmocnienie obowiązującego w pierwszej edycji i stosowanego w perspektywie finansowej 2014-2020 zindywidualizowanego podejścia do młodych i zapewnienia im wysokiej jakości ofert wsparcia – komentował Struzik.
Mieszkańcy terenów wiejskich
Drugim równie ważnym Programem Regionalnym Mazowsze 2023, z którego także będą mogły korzystać osoby młode, będzie Program skierowany do osób zamieszkałych na terenach wiejskich, których udział w ogóle bezrobotnych stanowi prawie 45 proc.
– Kwota środków przewidziana na wsparcie w ramach Programu, wynosząca 4 mln 875 tys. zł pozwoli objąć wsparciem 375 osób z 10 powiatów, w których udział tej grupy osób jest najwyższy i wynosi ponad 75 proc. w ogólnej licznie bezrobotnych. Łącznie na realizację podpisanych w dniu dzisiejszym obu Programów Regionalnych Mazowsze 2023 przeznaczone zostały środki pochodzące z Funduszu Pracy w wysokości ponad 12,5 miliona złotych – zaznaczał Marszałek.
Ponadto Marszałek zwrócił uwagę, iż kontynuowane będą również działania związane z rozliczeniem i kontrolą wsparcia udzielonego mazowieckim przedsiębiorstwom w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej, a także dalsze wsparcie dla obywateli Ukrainy.
Na zakończenie, po raz kolejny Marszałek Struzik docenił pracę i wysiłek pracowników PSZ.
– Pragnę jeszcze raz wyrazić głębokie podziękowanie dla Was i Waszych współpracowników za dotychczasowe zaangażowanie i należyte wypełnianie obowiązków służbowych – podsumował.
Program wydarzenia
Po wystąpieniu Marszałka uczestnicy uroczystości wysłuchali prelekcji „P jak pokolenie, Z jak zmiana" – czy „Pokolenie Z" zrewolucjonizuje rynek pracy?" – wygłoszonej przez Katarzynę Siemienkiewicz, eksperta organizacji Pracodawcy RP.
W kolejnej części wydarzenia uczestnicy mieli okazję obejrzeć występ artystów Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.
Przeszło sto lat historii
Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia obchodzony jest od 2010 roku. 27 stycznia 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał nowatorski „Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami", który przewidywał m.in. wprowadzenie powszechnego dostępu do pośrednictwa pracy i zasiłki dla bezrobotnych. Na kanwie dekretu z 1919 roku, 91 lat później ustanowiono Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, który przypada 27 stycznia.
Na Mazowszu funkcjonuje 39 powiatowych urzędów pracy, w tym dwa miejskie (w Płocku i Warszawie), które zatrudniają około 2500 urzędników do obsługi bezrobotnych i poszukujących pracy mieszkańców naszego regionu. Wojewódzki i powiatowe urzędy pracy, to kluczowe instytucje realizujące politykę rynku pracy w imieniu samorządów powiatowego i wojewódzkiego.
Fot. Krzysztof Gwiazda