W Forum wzięły udział instytucje i organizacje, których działalność jest związana z rynkiem pracy i inicjatywami na rzecz osób bezrobotnych, m.in. kadra zarządzająca publicznymi służbami zatrudnienia, organizacje pozarządowe, przedstawiciele pracodawców oraz agencji zatrudnienia z terenu Mazowsza oraz kraju, w sumie 150 osób.
Forum otworzył po. dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Tomasz Sieradz. W imieniu ministra pracy i polityki społecznej głos zabrał sekretarz stanu Jacek Męcina. Gości w imieniu Samorządu Województwa powitał marszałek Adam Struzik.
Konferencja „Przyszłość publicznych służb zatrudnienia" składała się z trzech części. Pierwsza poświęcona została przedstawieniu warunków i rozwiązań organizacyjnych, w których działają służby zatrudnienia w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Informacje w tym obszarze przedstawili zaproszeni
z zagranicy goście: Eamonn Davern, dyrektor ds. Stosunków Międzynarodowych w Jobcentre Plus oraz dr Wolfgang Müller, dyrektor Europejskiego Przedstawicielstwa Bundesagentur für Arbeit Niemieckiej Federalnej Agencji Zatrudnienia. Co z doświadczeń zagranicznych mogłoby zostać implementowane na rynek polski i pod jakimi warunkami wskazał w krótkim, ale budzącym żywe reakcje sali wystąpieniu dr Marcin Kucharski.
Druga część konferencji dotyczyła kontraktowania usług rynku pracy na zewnątrz oraz roli pracodawców w reformie PSZ. Swoje pomysły dotyczące świadczenia usług rynku pracy poza urzędami pracy przedstawili Monika Zakrzewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN oraz Krzysztof Cibor z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. W tej części konferencji głos zabrali również: prof. dr hab. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zapoznając uczestników z wynikami badań z zakresu efektywności polityki rynku pracy w Polsce, a także Kordian Kolbiarz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie, który zaprezentował niestandardowe metody aktywizacji, stosowane w kierowanym przez niego urzędzie.
Konferencję zakończył panel dyskusyjny z uczestnictwem przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, publicznych służb zatrudnienia, pracodawców, organizacji pozarządowych oraz świata nauki. Udział w nim wzięli: Dorota Pasterczyk z MPiPS, Artur Janas, dyrektor WUP w Toruniu, Jerzy Kędziora, dyrektor PUP w Chorzowie, Danuta Borkowska, dyrektor PUP w Łosicach, Jacek Całus ze Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, prof. Małgorzata Szylko-Skoczny z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wojciech Jagielski ze Stowarzyszenia Radomskie Centrum Przedsiębiorczości.
Moderowaniem konferencji zajęli się pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego: dr Łukasz Łotocki oraz dr Tomasz Mering.
- Strona tytułowa konferencji
- Work programme presentation - E. Davern
- Work programme presentation - Wolgang Muller
- Wykorzystanie doświadczeń państw UE w reformie - Marcin Kucharski
- Kontraktowanie usług rynku pracy - Monika Zakrzewska
- Rola organizacji pozarządowych w świadczeniu usług rynku pracy -Krzysztof Cibor
- Efektywność polityki rynku pracy - Zenon Wiśniewski
- Niestandardowe metody aktywizacji i ich efektywność - Kordian Kolbiarz