Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej na Mazowszu w zakresie informacji o zawodach udostępniają nastepujące pozycje:
Przewodnik po zawodach
Zawiera charakterystyki 546 zawodów opisanych w sposób jasny i przystępny według następujących bloków tematycznych: zadania i czynności robocze - informacje o celach oraz wartościach preferowanych i realizowanych w danym zawodzie; środowisko pracy - informacje o materialnym środowisku pracy i warunkach organizacyjnych; wymagania psychologiczne, fizyczne i zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu; warunki podjęcia pracy w zawodzie - określają preferencje stawiane przez pracodawców; możliwości awansu w hierarchii zawodowej - prezentują przebieg kariery w zawodzie. Zamknięciem opisu są dane o możliwościach zatrudnienia, płacach, zawodach pokrewnych oraz przykładowe adresy pracodawców i polecana literatura o zawodzie.Przewodnik dostępny jest również w wersji elektronicznej na stronie:
Klasyfikacja zawodów i specjalności
Polska klasyfikacja zawodów i specjalności oparta jest na Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji ISCO opracowanym przez Międzynarodową Organizację Pracy i rekomendowanym przez Eurostat do stosowania w krajach Unii Europejskiej. Jest to pozycja przeznaczona dla wszystkich poszukujących informacji o aktualnej strukturze zawodowej na polskim rynku pracy, a w szczególności jest podstawowym instrumentem wykorzystywanym w systemie edukacji oraz w systemie pracy.Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje Rozporzadzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. z 2014 r., poz. 1145)
Klasyfikacja dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie:
Krajowe standardy kwalifikacji zawodowych
Standard kwalifikacji (kompetencji) zawodowych jest rodzajem normy opisującej zakres i poziom wiedzy, umiejętności oraz cech psychofizycznych, które są konieczne do wykonywania typowych zadań zawodowych, zgodnie z wymaganiami podstawowych stanowisk pracy w zawodzie. Jest to norma akceptowana przez przedstawicieli organizacji zawodowych i branżowych, pracodawców, pracobiorców i innych kluczowych partnerów społecznych.Więcej informacji na temat Krajowych standardów zawodowych znajduje się na stronach:
- Minsterstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Bazy danych standardów kwalifikacji i kompetencji zawodowych
Filmy o zawodach
Kalejdoskop zawodów* prezentuje ponad 100 zawodów z dziesięciu branż. Z filmów można dowiedzieć się m.in.: Na czym polega praca w danym zawodzie? Jakich predyspozycji dany zawód wymaga? Jakie są plusy i minusy pracy w zawodzie? Gdzie zdobyć potrzebne wykształcenie? Filmy poświęcone są zawodom z branż:
Służba zdrowia (czas: 32 min.)
lekarz, pielęgniarka, położna, analityk medyczny, dentysta, farmaceuta, technik farmacji, dietetyk, fizjoterapeuta, ratownik medyczny Zarządzanie i finanse (czas: 44 min.)
sekretarka, asystent, pracownik biura, key account, project manager, przedstawiciel handlowy, doradca finansowy, menedżer, księgowy, makler, pracownik bankuPrawo i administracja (czas: 29 min.)
urzędnik państwowy, sędzia, prokurator, windykator, radca prawny, adwokat, polityk, urzędnik Unii EuropejskiejNauka i edukacja (czas: 36 min.)
pracownik naukowy, nauczyciel, pedagog szkolny, wychowawca i opiekun, bibliotekarz, psycholog, psychoterapeuta, socjolog, pracownik socjalny, archeolog, tłumaczKreacja (czas: 37 min.)
dziennikarz-reporter, redaktor, specjalista ds. PR, specjalista ds. marketingu, artysta muzyk, artysta plastyk, projektant wzornictwa przemysłowego, projektant mody, modelka, aktor, reżyser, operator obrazu
Bezpieczeństwo i ochrona (czas: 38 min.)
policjant ,strażak, pracownik ochrony, strażnik miejski, prywatny detektyw, żołnierz zawodowy, celnik, pracownik służb specjalnych, ratownik morski
Przemysł i budownictwo (czas: 28 min.)
robotnik wykwalifikowany, inżynier mechanik, technik mechanik, inżynier materiałowy, geodeta, konstruktor, architekt, technik architekt, kierownik budowy, technik budownictwa, technik elektryk, hydraulik
Rolnictwo i środowisko (czas: 34 min.)
rolnik indywidualny, specjalista hodowli roślin, doradca rolniczy, leśnik, weterynarz, inżynier zootechnik, ekolog, inspektor sanitarny
Komputery i elektronika (czas: 25 min.)
inżynier automatyk, technik elektronik, monter elektronik, technik telekomunikacji, informatyk i technik komputerowy, projektant systemów komputerowych, webmaster, programista, administrator baz danych, administrator systemu
Usługi i turystyka (czas: 33 min.)
sprzedawca, kucharz, kelner, fryzjer, kosmetyk i kosmetolog, mechanik samochodowy, optyk, kierowca, specjalista ds. hotelarstwa, organizator turystyki, pilot wycieczek, przewodnik grup turystycznychFilmy można obejrzeć w siedzibie Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej:
*Informacja o Kalejdoskopie zawodów pochodzi ze strony www.synergia.pl