Zgodnie z zapisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy inicjatorem realizacji programu regionalnego jest Marszałek Województwa. Jednocześnie przepisy dopuszczają możliwość wystąpienia do Marszałka Województwa z wnioskiem o zainicjowanie programu regionalnego przez starostę, Wojewódzką Radę Rynku Pracy oraz Wojewódzką Komisję Dialogu Społecznego.
Źródłem finansowania programów regionalnych są środki Funduszu Pracy, a na ich realizację marszałek województwa może przeznaczyć środki do wysokości 5% (limitu) kwoty środków Funduszu Pracy ustalonej dla województwa na finasowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Dodatkowo jest możliwość ubiegania się o finansowanie programu ze środków rezerwy Funduszu Pracy będących w dyspozycji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Programy regionalne adresowane są wyłącznie do osób bezrobotnych, zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. W ramach programów regionalnych powiatowe urzędy pracy stosują usługi i instrumenty rynku pracy, przewidziane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
WUP w Warszawie każdego roku na podstawie danych statystycznych opracowuje diagnozę sytuacji osób bezrobotnych, a następnie na podstawie analizy tych danych określa grupę docelową programu na kolejny rok oraz dokonuje wyboru powiatów o najwyższym udziale tych bezrobotnych w ogólnej liczbie bezrobotnych w powiecie.
Informacje o dotychczas realizowanych programach regionalnych „MAZOWSZE" w poszczególnych latach dostępne są w poniższych zakładkach.
"MAZOWSZE 2022"
"MAZOWSZE 2021"
"MAZOWSZE 2020"
"MAZOWSZE 2019"
"MAZOWSZE 2018"
"MAZOWSZE 2017"
"MAZOWSZE 2016"
"MAZOWSZE 2015"