Głównymi zadaniami Wydziału Obsługi Instytucji i Partnerów Rynku Pracy są: prowadzenie rejestru agencji zatrudnienia oraz wydawanie certyfikatów o dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, przeprowadzanie kontroli agencji zatrudnienia w zakresie przestrzegania przez nie warunków prowadzenia agencji zatrudnienia oraz prowadzenie spraw związanych ze służbą zastępczą.
● Zespół ds. Rejestru Agencji Zatrudnienia
Do zakresu zadań Zespołu ds. Rejestru Agencji Zatrudnienia należy w szczególności:
- Prowadzenie rejestru agencji zatrudnienia oraz wydawanie certyfikatów o dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.
- Prowadzenie postępowań administracyjnych oraz przygotowywanie i wydawanie decyzji w sprawach: odmowy wpisania podmiotu do rejestru agencji zatrudnienia i wykreślenia podmiotu z rejestru agencji zatrudnienia.
- Prowadzenie ewidencji wydanych decyzji administracyjnych.
- Gromadzenie zawiadomień od przedsiębiorców zagranicznych zamierzających świadczyć usługi w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Przyjmowanie i przetwarzanie informacji rocznych o działalności agencji zatrudnienia od podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia oraz sporządzanie i przesyłanie zbiorczej informacji o działalności agencji zatrudnienia do ministra właściwego do spraw pracy.
- Udzielanie klientom Urzędu, w szczególności osobom bezrobotnym, poszukującym pracy, podmiotom prowadzącym albo zamierzającym prowadzić agencje zatrudnienia, informacji o rodzajach i działalności agencji zatrudnienia, które świadczą usługi w zakresie doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy lub pracy tymczasowej albo informacji o zasadach wpisu do rejestru agencji zatrudnienia i prowadzenia agencji zatrudnienia zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Współdziałanie z Państwową Inspekcją Pracy w sprawach przestrzegania przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dotyczących agencji zatrudnienia.
http://wupwarszawa.praca.gov.pl/-/15242-rejestr-agencji-zatrudnienia
● Zespół ds. Kontroli Agencji Zatrudnienia
Do zakresu zadań Zespołu ds. Kontroli Agencji Zatrudnienia należy w szczególności:
- Opracowywanie planów kontroli agencji zatrudnienia.
- Przeprowadzanie kontroli agencji zatrudnienia w zakresie przestrzegania warunków prowadzenia agencji zatrudnienia.
- Sporządzanie informacji pokontrolnych.
- Prowadzenie ewidencji przeprowadzanych kontroli.
- Stała współpraca w zakresie stwierdzonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu agencji zatrudnienia z Zespołem ds. Rejestru Agencji Zatrudnienia.
- Współdziałanie z Państwową Inspekcją Pracy w zakresie: ujawnionych w trakcie kontroli nieprawidłowości oraz przestrzegania przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dotyczących agencji zatrudnienia.
- Udzielanie klientom Urzędu, w szczególności osobom bezrobotnym, poszukującym pracy, podmiotom prowadzącym albo zamierzającym prowadzić agencje zatrudnienia, informacji o rodzajach i działalności agencji zatrudnienia, które świadczą usługi w zakresie doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy lub pracy tymczasowej albo informacji o zasadach przeprowadzania kontroli agencji zatrudnienia.
- Współdziałanie z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej w sprawach związanych z naruszeniem warunków prowadzenia agencji zatrudnienia przez agencje zatrudnienia posiadające akredytacje do prowadzenia pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES.
- Prowadzenie spraw związanych ze służbą zastępczą.
http://wupwarszawa.praca.gov.pl/rynek-pracy/instytucje/agencje-zatrudnienia
Informacja dotycząca służby zastępczej:
Zasady przeznaczania do służby zastępczej, kierowania do jej odbycia oraz odbywania służby zastępczej przez podlegających obowiązkowi służby wojskowej, którym przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na pełnienie tej służby zostały określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej (Dz. U. Nr 223, poz. 2217 z późn. zm.). Odbycie służby zastępczej uznaje się za spełnianie powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie służby wojskowej.
Na podstawie przepisów ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 161, poz. 1278) z dniem 1 stycznia 2010 r. zawieszono obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej, a tym samym obowiązek odbywania służby zastępczej.
Zgodnie jednak z art. 55 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.) w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa termin rozpoczęcia i okres trwania obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej (tym samym służby zastępczej) przez osoby podlegające temu obowiązkowi, a także przeszkolenia wojskowego przez absolwentów szkół wyższych. W ww. okresie zastosowanie znajdą przepisy dotyczące służby zastępczej w zakresie kierowania do odbycia służby zastępczej oraz jej odbywania, określone w ustawie o służbie zastępczej.
W obecnym stanie prawnym, osoby podlegające kwalifikacji wojskowej, w ramach powszechnego obowiązku obrony, obowiązuje kwalifikacja wojskowa. Zgodnie z art. 32 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej w ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się czynności związane z wstępnym przeznaczeniem osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w art. 4 ust. 2 ww. ustawy, oraz przyjęciem wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej.
Wynika z tego, że w okresie zawieszenia obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej, osoby podlegające kwalifikacji wojskowej, mogą składać wnioski o przeznaczenie do służby zastępczej. Wnioski składa się do właściwej komisji wojewódzkiej do spraw służby zastępczej, za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień, na zasadach określonych w ustawie o służbie zastępczej. Osoba, której wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie nie zostanie jednak skierowana do odbycia służby zastępczej, ze względu na zawieszenie obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej.
Dodatkowych informacji na temat służby zastępczej udziela:
Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie - Zespół ds. Kontroli Agencji Zatrudnienia; 01-402 Warszawa, ul. Ciołka 10A, pokoje nr 318, nr 320 i nr 321, tel. 22 532 22 29, 22 532 22 20, 22 532 22 21, fax 22 532 22 21, adres poczty elektronicznej wup@wup.mazowsze.pl