Głównym celem przedsięwzięcia jest nawiązanie kontaktu pomiędzy osobami poszukującymi pracy oraz pracodawcami z zagranicy. Na targach obecni będą pracodawcy z europy reprezentujący następujące branże: ICT, transport i logistyka, opieka medyczna, księgowość i finanse, branża metalowa, budownictwo, produkcja, hotelarstwo i gastronomia. Wśród zarejestrowanych wystawców obecne są także polskich firm, które szukają pracowników ze znajomością języków obcych.
Aby wziąć udział w targach wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Zaleca się także posiadanie kamerky internetowej, mikrofonu i słuchawek, aby móc swobodnie porozmawiać z danym wystawcą podczas indywidualnych rozmów online.
Jak to działa? Pracodawcy z państw UE/EOG zainteresowani zatrudnieniem pracowników z Polski mają możliwość założenia konta wystawcy, który jest wirtualnym odpowiednikiem stoiska, jakie możemy spotkać podczas targów stacjonarnych. Pracodawca przygotowuje opis firmy, ma także możliwość zamieszczenia swojego logo oraz wideo na temat swojej działalności. Co najważniejsze jednak – konkretnych ofert pracy. To samo dotyczy polskich pracodawców prowadzących rekrutacje.
Osoby poszukujące zatrudnienia już dziś mogą przeglądać profile i ogłoszenia zamieszczane przez pracodawców. W celu złożenia swojej aplikacji powinny zarejestrować swoje konto (zakładka register as a visitor) załączając CV.
W dniu targów, 22 października 2015 roku między godziną 10 a 16 pracodawcy i osoby poszukujące pracy siedząc przy swoich komputerach w biurze, czy domu mogą prowadzić indywidualne rozmowy poprzez chaty online. Pracodawca ma możliwość wysłania wybranym kandydatom zaproszenia do udziału w rozmowach, ale osoby poszukujące pracy mogą także odwiedzić wirtualny pokój pracodawcy bez uprzedniego zaproszenia.
Odbędą się także prezentacje na temat warunków życia i pracy w państwach UE/EOG. Będzie też można posłuchać porad doradców zawodowych oraz dowiedzieć się szczegółów nt zasad uznawania okresów zatrudnienia za granicą w celu uzyskania zasiłku z tytułu bezrobocia.
Prezentacjom będzie towarzyszył publiczny chat online na żywo. Oprócz pracodawców udział w wydarzeniu wezmą także zagraniczni doradcy EURES, którzy będą udzielać informacji o możliwościach podejmowania pracy w swoich państwach. Do udziału w tym wydarzeniu zostali zaproszeni także przedstawiciele krajowych i unijnych instytucji, których działalność jest związana z tematyką mobilności zawodowej oraz europejskim rynkiem pracy.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Praktyczne porady, jak utworzyć swój profil na platformie internetowej znajdują się w załączniku.
Więcej informacji na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach:
http://wupkatowice.praca.gov.pl