Projekt „ Załóż firmę z WUP" Działanie 6.2 PO KL
Okres realizacji projektu: 10.2010 - 06.2012
Rekrutacja do udziału w projekcie
W rekrutacji do projektu Załóż firmę z WUP mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy powiatów: ostrołęckiego, ostrowskiego, makowskiego, przasnyskiego i miasta Ostrołęki, którzy nie posiadają i nie posiadali zarejestrowanej działalności gospodarczej minimum 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu. Przebieg rekrutacji do projektu "Załóż firmę z WUP"
Szczegółowe informacje o przebiegu realizacji projektu będą przekazywane na spotkaniach informacyjnych, które będą się odbywały w Listopadzie 2010 r.Rekrutacja uczestników do projektu przeprowadzona zostanie w trzech etapach.
- I etap rekrutacji obejmuje nabór Dokumentów Rekrutacyjnych oraz ich ocenę formalną i merytoryczną.
- II etap rekrutacji obejmuje przeprowadzenie testów i rozmów indywidualnych przez doradców zawodowych oraz wywiadów/rozmów kwalifikacyjnych dotyczące działalności gospodarczej.
- III etap rekrutacji to sporządzenie listy rankingowej na podstawie łącznej liczby uzyskanych punktów w I i II etapie rekrutacji oraz przyznanych punktów premiowanych za przynależność do jednej bądź kilku grup osób znajdujących się w gorszym położeniu na lokalnym rynku pracy.
Formy wsparcia oferowane w projekcie
W ramach realizowanego projektu przewidywane są następujące formy wsparcia:- Szkolenie podstawowe i ogólne doradztwo przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej.
- Wsparcie finansowe (do 40 tyś.zł.) dla uczestnika, po zarejestrowaniu działalności gospodarczej.
- Indywidualne doradztwo specjalistyczne po zarejestrowaniu działalności gospodarczej.
- Wsparcie pomostowe, które można uzyskać w okresie pierwszych 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, obejmujące wsparcie finansowe wypłacane miesięcznie w kwocie 1200 zł.
Dodatkowe informacje dotyczące rekrutacji do projektu
- Nie ma obowiązku posiadania statusu osoby bezrobotnej zarejestrowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy, aby ubiegać się o udział w Projekcie Załóż firmę z WUP.
- Nie ma przeciwwskazań dla osób pracujących i chcących ubiegać się o dotację na założenie działalności gospodarczej w ramach Działania 6.2 PO KL.
- Należy jednak wiedzieć, że na rekrutację, a następnie uczestnictwo w projekcie, które to działania odbywają się w godzinach pracy należy być dyspozycyjnym.
- O udział w projekcie mogą się starać jedynie osoby, które nie mają i nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu. Zawieszenie działalności nie oznacza jej wyrejestrowania.
- Wkład własny osób rozpoczynających działalność gospodarczą w ramach projektu nie jest wymagany, nie ma obowiązku pokrycia części kosztów uczestnictwa w Projekcie ze środków własnych Uczestników Projektu.
- Podstawowym warunkiem otrzymania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości jest zakwalifikowanie się do projektu (Projekt zakłada uczestnictwo 78 osób) oraz prawidłowego napisania biznes planu i harmonogramu rzeczowo - finansowego wydatkowania dotacji.
- Żeby otrzymać wsparcie inwestycyjne na rozpoczęcie działalności gospodarczej wymagane jest wniesienie przez Uczestnika Projektu zabezpieczenia w postaci weksla z poręczeniem wekslowym (aval) lub aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji przez dłużnika, na wypadek niedotrzymania warunków zawieranej Umowy.
- Środki dotacji przyznanej w ramach projektu Załóż firmę z WUP muszą służyć pokryciu wydatków inwestycyjnych umożliwiających uruchomienie nowej działalności gospodarczej ( w tym m.in. na zakup sprzętu rozumianego, jako środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz pozostały sprzęt i wyposażenie, np. meble, dla których prowadzona jest ewidencja ilościowa lub ilościowo - wartościowa, jak również dostosowanie budynków, pomieszczeń i miejsc pracy do podejmowanej działalności gospodarczej oraz koszty stałej reklamy czy założenia strony internetowej). Wszystkie zakupy muszą być uzasadnione, ściśle związane z planowaną działalnością i ujęte w biznes planie.
- Każdy uczestnik szkolenia będzie mógł uzyskać zwrot kosztów dojazdów na szkolenia po złożeniu oświadczenia i biletów potwierdzających dojazdy.
- Zwrot kosztów dojazdu na szkolenie samochodem prywatnym jest możliwy do wysokości najtańszego biletu komunikacji PKS umożliwiającego dojazd na szkolenie.
Wsparcie pomostowe
Finansowe wsparcie pomostowe jest bezzwrotną pomocą kapitałową przyznawaną w formie comiesięcznej dotacji w kwocie 1200 zł. Ma ono pomóc początkującemu przedsiębiorcy w pokryciu obligatoryjnych opłat ponoszonych przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, które określa poniższy katalog:- koszty ZUS;
- koszty administracyjne (w tym koszty czynszu lub wynajmu pomieszczeń bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;
- koszty eksploatacyjne ( w tym opłaty za energię elektryczną, cieplną, gazową i wodę.);
- koszty usług księgowych;
- koszty związane z ubezpieczeniem mienia związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą.