Własna działalność - załóż firmę z WUP
projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich
Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia
Kto może wziąć udział w projekcie
Zgodnie z zatwierdzonym do realizacji projektem kandydaci muszą spełnić jedno z wymienionych niżej kryteriów strategicznych:
- osoby mieszkające na obszarze wiejskim lub w mieście do 25 tys. mieszkańców
- osoby po 45 roku życia
- kobiety (powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dzieci)
- osoby, które utraciły zatrudnienie z przyczyn niedotyczących pracowników
- osoby, które powróciły z emigracji zarobkowej na mazowiecki rynej pracy.
Formy wsparcia przewidziane dla uczestników projektu
W ramach realizowanego projektu przewidziano następujące formy wsparcia:
- szkolenie i doradztwo przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej
- wsparcie finansowe w postaci środków na rozwój przedsiębiorczości (do 36 tys. zł dla uczestnika projektu)
- wsparcie pomostowe w okresie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacania dotacji
- doradztwo specjalistyczne wspomagające prowadzenie firm i efektywne wykorzystanie dotacji
- szkolenie specjalistyczne dla 10 uczestników projektu.
Najczęściej zadawane pytania
- Czy osoby, które korzystają lub chcą korzystać ze wsparcia w ramach projektów, np. z Działania 9.3 PO KL, czy innych działań mogą brać udział w projekcie?
Osoby te mogą brać udział w projektach w ramach 6.2 PO KL.
- Czy mogę ubiegać się o dotację jeżeli zawiesiłem działalność gospodarczą?
Nie. O dotację mogą się ubiegać osoby, które nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed przystąpieniem do Projektu.
- Czy jest możliwe kontynuowanie pracy na etacie po założeniu firmy w ramach projektu?
Nie ma przeszkód dla kontynuacji zatrudnienia po założeniu firmy w ramach wsparcia z Działania 6.2 PO KL.
- Czy osoba pracująca w gospodarstwie rolnym z mężem, ubezpieczona w KRUS-ie może uczestniczyć w Działaniu 6.2.?
Nie ma przeciwwskazań, aby taka osoba była uczestnikiem projektu w ramach wsparcia z Działania 6.2 PO KL.
- Czy osoby zamieszkujące tereny wiejskie (do 25 tyś. mieszkańców) mogą prowadzić tylko i wyłącznie działalność gospodarczą na tych obszarach, czy również w większych miastach?
Działalność gospodarcza musi być zarejestrowana na terenie objętym projektem, jednak może być prowadzona również w innym województwie a nawet na terenie całego kraju.
- Czy można łączyć dotację otrzymaną w ramach działania 6.2 PO KL z dotacją na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy lub innego projektu z działania 6.2 POKL?
Niedozwolone jest łączenie dotacji otrzymanej w ramach Działania 6.2 PO KL z dotacją z Powiatowego Urzędu Pracy lub dotacją w ramach innego projektu reali-zowanego w Działaniu 6.2 PO KL, ponieważ wystąpiłoby „podwójne finansowanie", które jest niedozwolone w przypadku udzielania pomocy z funduszy unijnych.
- Czy są preferowane (lepiej oceniane) rodzaje działalności gospodarczej, na które można otrzymać dotację?
Nie zostały określone preferowane rodzaje działalności. Istnieją jednak pewne wyłączenia. Nie można otrzymać wsparcia na działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury (w rozumieniu Rozporządzenia Rady Wspólnoty Europejskiej Nr 104/2000). Istnieją także ograniczenia w zakresie działalności rolniczej oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych. Osoba mająca wątpliwości co do możliwości otrzymania wsparcia na dany rodzaj działalności powinna zapoznać się z art. 30 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W artykule tym wskazane są wszystkie wyłączenia od możliwości ubiegania się o wsparcie.
- Czy wymagany jest wkład własny?
Wkład własny w przypadku osób fizycznych rozpoczynających działalność gospodarczą w oparciu o Działanie 6.2 PO KL nie jest wymagany. Niemniej jednak należy zadać sobie pytanie czy kwota 40 tys. zł (maksymalne wsparcie w ramach Działania) jest wystarczająca do realizacji swoich zamierzeń inwestycyjnych.
- Czy muszę brać udział w szkoleniu, jeżeli niedawno ukończyłem podobny kurs?
Udział każdego uczestnika w module szkoleniowo-doradczym jest obowiązkowy.
- Na co można przeznaczyć środki będąc uczestnikiem takiego projektu?
Środki przyznane w ramach projektu mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków inwestycyjnych oraz wydatków na środki obrotowe niezbędne do rozpoczęcia działalności (np. materiały itp.). Wydatki inwestycyjne to np. koszty remontu pomieszczenia przeznaczonego na działalność gospodarczą, dostosowanie pomieszczenia do planowanego działania, zakup sprzętu, maszyn lub innych środków majątku trwałego. Wszystkie zakupy muszą być uzasadnione, ściśle związane z planowaną działalnością i opisane w biznes planie. Z przyznanych środków nie można finansować bieżącej działalności.
- Na jakie rodzaje kosztów może być przeznaczone wsparcie pomostowe?
Oprócz obowiązkowych opłat składek ubezpieczeniowych i podatków wsparcie pomostowe może być przeznaczone m.in. na następujące rodzaje kosztów:
- daniny publicznoprawne, z wyjątkiem kar;
- koszty opłat telekomunikacyjnych (telefon, internet, itp.);
- wydatki na media (woda, gaz, elektryczność itp.);
- koszty dzierżawy, czynszu, najmu lokali;
- koszt ubezpieczeń majątkowych i osobistych;
- koszty zlecania usług związanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą (np. zlecenie obsługi księgowej, prowadzenie strony internetowej itp.).
- Czy dwie osoby chcące zawrzeć spółkę cywilną mogą ubiegać się o udział w projekcie?
Obydwie osoby chcące zawrzeć spółkę cywilną mogą ubiegać się o udział w szkoleniu i przyznanie dotacji. Wsparcie przewidziane w ramach działania 6.2 PO KL kierowane jest do osób fizycznych rozumianych jako indywidualni uczestnicy projektu, niezależnie od formy prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W związku z tym wnioski wspomnianych osób będą rozpatrywane odrębnie i górny limit dotacji w wysokości 40 tys. PLN odnosi się do pojedynczego wniosku. O zamiarze założenia spółki należy poinformować WUP w momencie rekrutacji do projektu.
- Czy można złożyć dwa kwestionariusze z dwoma pomysłami na biznes?
Nie, mając wiele dobrych pomysłów trzeba przedstawić tylko jeden - ten najlepszy.
- Czy aby ubiegać się o dotację muszę być osobą bezrobotną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy?
Nie, nie ma takiego obowiązku, chyba że realizator projektu zawęził grupę docelową do osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Wówczas do projektu mogą się zgłaszać jedynie osoby zarejestrowane jako bezrobotne.
- Czy zameldowanie tymczasowe upoważnia do wzięcia udziału w projekcie?
Samo zameldowanie, będące kategorią prawa administracyjnego, nie przesądza o miejscu zamieszkania w rozumieniu prawa cywilnego (postanowienie NSA w Warszawie z dnia 15.02.2006r., I OW 231/05, LEX nr 201525). O miejscu zamieszkiwania decydują dwa czynniki: zewnętrzny (fakt przebywania) i wewnętrzny (zamiar stałego pobytu). Wyrażenie zamiaru stałego pobytu nie wymaga złożenia oświadczenia woli (nie jest czynnością prawną). Wystarczy więc, że zamiar taki wynika z zachowania danej osoby polegającego na ześrodkowaniu swojej aktywności życiowej w określonej miejscowości.