Spotkanie na UPH zostało zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2019 i było skierowane do zagranicznych studentów i absolwentów uczelni pochodzących głównie z Ukrainy i Białorusi (22 osoby).
Celem tych spotkań było podniesienie świadomości uczestników w zakresie poszukiwania i podejmowania legalnego zatrudnienia za granicą. W trakcie spotkań Danuta Redo wspomniała o roli jaką odgrywa powołana przez Komisję Europejską sieć EURES. Ponadto podkreśliła, że tego typu wyjazdy do pracy powinny być zawsze decyzją starannie przemyślaną, co w konsekwencji pozwala zminimalizować lub uniknąć ewentualnych rozczarowań, czy wręcz kłopotów. Poruszana problematyka, dotycząca źródeł poszukiwania bezpiecznych i legalnych ofert pracy w ramach funkcjonowania sieci EURES, zasad korzystania z usług agencji zatrudnienia i regulacje prawne w tym zakresie oraz zagadnienia dotyczące praktyk i staży zawodowych jako najpopularniejszych metod zdobywania przez młodych ludzi doświadczenia zawodowego, doskonalenia kwalifikacji dających możliwość podniesienia atrakcyjności zawodowej, a tym samym zwiększenia szans na znalezienie pracy, stanowiła cenną informację dla 31 osobowej grupy osób biorących udział w obu spotkaniach.
Wejście Polski 1 maja 2004 r. w struktury UE stworzyło szansę osobom zainteresowanym skorzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się i podejmowania zatrudnienia w państwach członkowskich UE/EOG (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) i Szwajcarii.
Druga prelegentka Anna Weremczuk nawiązała do tematów związanych ze swobodnym przepływem osób oraz koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń dla osób bezrobotnych i przemieszczających się pomiędzy krajami Wspólnoty.