Spotkanie doradców zawodowych w Płocku

Print Drukuj
Spotkanie dla doradców zawodowych powiatowych urzędów pracy oraz przedstawicieli akademickich biur karier z terenu działania filii WUP w Płocku Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej zorganizowało 14 grudnia 2015 roku. Tematyka dotyczyła wyników badania „Barometr zawodów", podsumowania zrealizowanych działań, omówiono także zasoby informacji zawodowej będące w posiadaniu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, zasady funkcjonowania Rejestru Instytucji Szkoleniowych, rozmawiano także na temat form współpracy w 2016 roku. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele PUP w Sierpcu, Płocku, MUP w Płocku, biur karier ze Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku, Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku, a także Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Płocku oraz agencji pośrednictwa pracy Doradztwo Personalne SET.
Spotkanie prowadziła i moderowała Urszula Wojtalewicz, p.o. kierownika Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Płocku. Jako pierwszy głos zabrał Hubert Samul z Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy, który przedstawił prezentację dotyczącą wyników badania „Barometr zawodów" w województwie mazowieckim ze szczególnym uwzględnieniem regionu płockiego. „Barometr zawodów" to roczne badanie dotyczące prognoz rynkowych odnośnie zapotrzebowania na zawody z podziałem na zawody nadwyżkowe i deficytowe. Mogą one być wskaźnikiem dokonywania odpowiednich wyborów edukacyjnych i zawodowych z przeznaczeniem do wykorzystania m.in. przez uczniów, urzędy pracy czy instytucje szkolące. Prowadzące badanie w regionie płockim Urszula Wojtalewicz i Ewa Muchametczyn podkreśliły wkład doradców zawodowych powiatowych urzędów pracy w przeprowadzenie badania. Doceniono również rolę agencji zatrudnienia i instytucji szkolących, których obserwacje dały inne spojrzenie na sytuację na lokalnym rynku pracy. W regionie płockim rolę takich ekspertów pełnili przedstawiciele Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Płocku oaz agencji Doradztwo Personalne SET.
Następnie doradca zawodowy Magdalena Mućka omówiła zasoby informacji zawodowej będące w posiadaniu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Zasoby informacji udostępniane są w formie drukowanej, audiowizualnej lub w formie dokumentów elektronicznych i dotyczą następujących obszarów: zawody, edukacja i podnoszenie kwalifikacji, poszukiwanie pracy i kontakt z pracodawcą, wsparcie dla osób bezrobotnych, umiejętności osobiste, warunki zatrudnienia, własna działalność gospodarcza. W każdej z kategorii znaleźć można ulotki, zeszyty, broszury informacyjne, filmy szkoleniowe, bazy i rejestry, raporty z badań, przydatne strony internetowe. Są to materiały, które w pełni pozwalają na podjęcie decyzji edukacyjnych czy zawodowych. Zachęcono uczestników spotkania do aktywnego korzystania z przedstawionych informacji, ich upowszechnienia oraz udziału w ich opracowywaniu.
W ostatniej części doradca zawodowy Anna Sulkowska przedstawiła zasady funkcjonowania Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Pojawił się również pomysł stworzenia na podstawie doświadczeń powiatowych urzędów pracy rankingu instytucji szkoleniowych, który pomógłby osobom zainteresowanym w wyborze odpowiednich firm, a także podjęcie współpracy w zakresie przekazywania przez instytucje szkoleniowe informacji o realizowanych na bieżąco kursach zawodowych.
Na zakończenie spotkania uczestnicy zwrócili uwagę na konieczność współpracy instytucji rynku pracy.  Wspólnie podejmowane inicjatywy mogą przynieść wiele korzyści różnym grupom odbiorców zarówno w sferze edukacyjnej, jak i zawodowej. 
&imagePreview=1

&imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1 &imagePreview=1
Informacje o publikacji dokumentu