Seminarium otworzył Tomasz Sieradz, dyrektor WUP w Warszawie, który mówił między innymi o zmianie finansowania sieci EURES - od 2015 roku środki na działalność sieci będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wspomniał także o negocjacjach dotyczących Regionalnego Planu Operacyjnego Województwa z Komisją Europejską.
Następnie Wojciech Kamiński, kierownik liniowy EURES w WUP w Warszawie, korzystając z faktu, że jest to jubileuszowe dziesiąte spotkanie, przypomniał krótko dotychczasowy przebieg seminarium. Podkreślił, że jest to forum wymiany informacji na temat działań i przedsięwzięć podejmowanych przez różne organizacje i instytucje rynku pracy na rzecz swoich klientów, w tym osób migrujących. Wśród organizacji i instytucji prezentujących swoją działalność były m.in. sieci europejskie takie jak: SOLVIT, Europe Direct, Enterprise Europe Network, EURODESK, EUROPASS, przedstawiciele Programu Leonardo da Vinci, WORK CAMPS, Fundacji ITAKA, Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, Biura Porad Obywatelskich, portalu powroty.gov.pl. Podczas seminarium prezentowane były też wyniki badań naukowych poświęconych tematyce migracyjnej naukowców z Ośrodka Badań nad Migracja UW - prof. Krystyny Iglickiej, dr Izabelli Grabowskiej-Lusińskiej i Marty Mioduszewskiej. Stałym elementem seminarium jest prezentacja przez zagranicznych doradców EURES warunków życia i pracy w swoich krajach. Dotychczas przedstawiono takie kraje, jak Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania, Holandia, Niemcy. Ponadto seminarium jest okazją do przedstawiania informacji na temat realizowanych projektów i planowanych działań w zakresie EURES przez doradców EURES warszawskiego WUP.
W trakcie X Seminarium wyniki badań nad powrotami obywateli polskich z państw członkowskich UE od 2004 roku przedstawiła dr Beata Samoraj-Charitonow z Instytutu Polityki Społecznej UW. Wynika z nich m.in., że krajami, do którach nasi rodacy udają się najczęściej, są: Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Holandia, Włochy, Francja i Irlandia. Co siódmy dorosły Polak przyznaje, że od wejścia do UE wyjeżdżał do pracy za granicą lub nadal tam pracuje. Natomiast, co czwarty Polak deklaruje gotowość do podjęcia pracy poza granicami Polski.
Barbara Gorter-Zahuta, doradca EURES z Holandii, UWV WERKbedrijf, za pośrednictwem łączy internetowych, przedstawiła warunki życia i pracy w Holandii. Podkreśliła, że w 2015 roku spodziewają się wzrostu ofert pracy na takie stanowiska jak m.in.: spawacz, tokarz/frezer, programista IT, doradca podatkowy, położna, pracownik sezonowy w rolnictwie. Jednocześnie od przyszłego roku wchodzą w życie zmiany w zakresie działalności agencji zatrudnienia, zasiłków dla bezrobotnych, zwolnień pracowników. O powyższych zmianach będzie można uzyskać informacje również za pośrednictwem sieci EURES.
Kwestie dotyczące reformy EURES w Polsce omówiła Agnieszka Zdak z Departamentu Rynku Pracy MRPiPS. Celem reformy jest przekształcenie sieci EURES w efektywne narzędzie wspierające zatrudnienie. Podkreśliła, że podmiotami realizującymi zadania EURES, obok urzędów pracy, będą od 1 stycznia 2015 roku Ochotnicze Hufce Pracy, a także agencje zatrudnienia oraz inne uprawnione podmioty po uzyskaniu akredytacji Ministra Pracy.
Katarzyna Kawka-Kopeć, doradca EURES, przedstawiła rezultaty działań oraz plany działalności EURES na rok 2015.