Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z tarczy branżowej przedłużone

Print Drukuj
Od 26 kwietnia do 30 czerwca br., mazowieccy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, oznaczoną 59 kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności, ponownie mogą składać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników .
 
Przedłużenie wsparcia na trzy miesiące w ramach tarczy branżowej przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, przyjęta 16 kwietnia br. przez Radę Ministrów.
O pomoc w wojewódzkich urzędach pracy mogą ubiegać się przedsiębiorcy z 43 rodzajów działalności gospodarczej oznaczonych według kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które już wcześniej były objęte obostrzeniami, a także uwzględniono 16 dodatkowych kodów, m.in. salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane oraz prowadzący handel detaliczny w galeriach handlowych.
O dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy:
  • na dzień 31 marca 2021 roku prowadzili działalność w wymienionych w rozporządzeniu branżach jako działalność wiodącą;
  • odnotowali obniżenie co najmniej o 40 proc. przychodu z działalności gospodarczej uzyskanego w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, a także w lutym 2020 r. lub we wrześniu 2020 roku.
Po zawarciu umowy z Dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy, dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł przysługuje pracodawcy przez trzy miesiące i obejmuje zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia oraz innych form świadczenia usług i pracy, od których odprowadzane są składki ZUS. Wnioski o przyznanie dopłaty do wynagrodzeń będzie można składać do 30 czerwca 2021 roku.

W rozporządzeniu z 16 kwietnia br. nie ujęto trzech kodów PKD, które były wymienione we wcześniejszych rozporządzeniach Rady Ministrów:  47.81.Z (sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, prowadzona na straganach i targowiskach); 47.82.Z (sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach); 47.89.Z (sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach).
Do 26 kwietnia br., w ramach tarczy branżowej WUP w Warszawie wypłacił już czterem tysiącom mazowieckich pracodawców około 237 mln zł na ochronę ponad 51 tys. miejsc pracy.
 
 
Pomoc z tarczy branżowej przedłużona – wypowiedź Tomasza Sieradza, dyrektora WUP w Warszawie VIDEO

Szesnaście dodatkowych kodów PKD branż wymienionych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r.
 
Informacje o publikacji dokumentu