Wydawca treści

Badania dotyczące eurosieroctwa

O zjawisku eurosieroctwa z perspektywy polskich urzędów pracy oraz pracowników radomskiego Ośrodka Interwencji  Kryzysowej rozmawiano podczas spotkania w Radomiu z Kornelią Golombek, docentem Uniwersytetu Witten-Herdecke w Niemczech. Radomską filię Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie reprezentował doradca Eures, Janusz Wojcieszek-Łyś.

Pochodząca z Polski Kornelia Golombek, jako antropolog kultury zajmuje m.in. się międzykulturową edukacją dorosłych i psychologią komunikacji. Spotkanie w Radomiu, to element prowadzonej pracy badawczej o tytule: „Utopia o dobrym życiu", w której badane jest m.in. zjawisko tzw. eurosieroctwa jakie pojawiło się wraz z masowymi wyjazdami rodziców do pracy za granicę.

Zdarza się, że podczas długotrwałej nieobecności rodziców, dziećmi zajmują się dalsi krewni lub nawet osoby obce. Zjawisko to niesie za sobą bardzo poważne, negatywne konsekwencje społeczne. Jak argumentuje Golombek  zyski materialne nie rekompensują strat, jakie pojawiają się w obszarze relacji osobistych i społecznych. Długotrwała rozłąka przekłada się na osłabienie więzi rodzicielskich.

W ramach prowadzonych badań przygotowywany został film dokumentujący wypowiedzi różnych osób życia publicznego z Polski na temat eurosieroctwa. Film ma być prezentowany podczas debat naukowych. Badania mają posłużyć do analizy i ograniczania negatywnych zjawisk społecznych towarzyszącym migracjom zarobkowym.

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji