Wydawca treści

Nowe środki europejskie dla osób bezrobotnych

Szkolenia, staże, środki na założenie działalności gospodarczej – takie formy dofinansowania czekają na osoby, które zarejestrują się w urzędzie pracy.
Rozpoczęliśmy nabór wniosków dla powiatowych/miejskich urzędów pracy. Instytucje te pozyskają nowe środki europejskie na organizację szkoleń, staży, prac interwencyjnych itd. Wnioski przyjmujemy do 30 czerwca. Później będą oceniane i jeszcze w tym roku osoby bezrobotne skorzystają z oferty urzędów pracy.
Kwoty przeznaczone na projekty w tym naborze wynoszą:
  • 28 762 367,80 PLN dla powiatowych i miejskich urzędów pracy z Regionu Warszawskiego Stołecznego
  • 133 707 347,31 PLN dla powiatowych i miejskich urzędów pracy z Regionu Mazowieckiego Regionalnego.

Co zyskają osoby bezrobotne?

Osoby bezrobotne będą miały możliwość skorzystania ze wsparcia takiego jak:
  • Poradnictwo pracy
W ramach tej formy dla każdej osoby bezrobotnej zostanie utworzony Indywidualny Plan Działania, czyli indywidualna ścieżka rozwoju. Razem z doradcą zawodowym osoby bezrobotne określą swoje słabe i mocne strony. Analizie poddane zostaną również predyspozycje zawodowe oraz dotychczasowe wykształcenie i doświadczenie zawodowe kandydata. Ważnym elementem tej części będzie sprawdzenie umiejętności cyfrowych osoby bezrobotnej. W razie potrzeby osoba taka zostanie skierowana na szkolenia/kursy, które pomogą jej podwyższyć kwalifikacje w tym zakresie.
  • Pośrednictwo pracy
Pośrednik pracy przedstawi osobie bezrobotnej oferty pracy, jakimi dysponuje w danej chwili urząd.
  • Podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Osoba bezrobotna może skorzystać ze szkoleń.
  • Jednorazowe środki na założenie działalności gospodarczej
To bezzwrotna dotacja z urzędu pracy na otworzenie firmy. Wysokość wsparcia to około 40 tysięcy złotych. Rejestracja działalności odbywa się po uzyskaniu środków z urzędu. Szczegółowe kryteria przyznawania dotacji zawarte są w regulaminach udzielania wsparcia poszczególnych urzędów pracy.

Co zyskają pracodawcy?

Pracodawcy otrzymają dofinansowanie z urzędu pracy, jeżeli zatrudnią osoby bezrobotne. Formy wsparcia dla pracodawców to:
  • Wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy
Pracodawcy otrzymają zwrot kosztów za zakupiony sprzęt, maszyny czy środki trwałe. Warunkiem otrzymania refundacji jest zatrudnienie osoby bezrobotnej na utworzonym stanowisku pracy. Stanowisko pracy trzeba utrzymać przez okres 24 miesięcy.
  • Prace interwencyjne
Pracodawcy, którzy zatrudnią osobę bezrobotną, mogą otrzymać zwrot kosztów jej zatrudnienia (wynagrodzenia, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne).
Warto mieć na uwadze, że w danym urzędzie pracy może nie być realizowana dana forma wsparcia (w ramach tego naboru). Dlatego trzeba pytać jakie wsparcie będzie realizowane w wybranym urzędzie. Przed złożeniem wniosku trzeba zapoznać się też z regulaminem przyznawania środków w konkretnej instytucji.

Jak skorzystać z oferty urzędów pracy?

Po pierwsze trzeba być osobą zarejestrowaną jako osoba bezrobotna. Rejestracja odbywa się w urzędzie pracy zgodnie z miejscem zameldowania, czasowego zameldowania bądź jeżeli nie ma miejsca zameldowania to w urzędzie pracy, na którego terenie się przebywa.
Drugim krokiem jest spotkanie z doradcą zawodowym, z którym wspólnie ustalony zostaje plan działania, czyli poszczególne kroki wsparcia udzielonego w urzędzie. Trzeci krok to skorzystanie ze wsparcia, jakie oferuje urząd pracy.
Pracodawcy natomiast składają wniosek do urzędu pracy, na którego terenie znajduje się siedziba firmy lub na którego obszarze będzie wykonywana praca przez osobę bezrobotną. Następnie podpisują umowę z urzędem pracy i korzystają ze wsparcia przeznaczonego dla nich.
 
Wsparcie odbywa się w ramach Działania 6.1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021-2027, Oś priorytetowa VI Fundusze Europejskie dla aktywnego zawodowo Mazowsza.

 

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji