Doradca zawodowy z ostrołęckiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie razem z przedstawicielem Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi Mazowieckiej, przeprowadzili 26 maja spotkanie dotyczące informacji zawodowej dla młodzieży uczącej się w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej.
Celem wydarzenia było przekazanie osobom młodym informacji zawodowych, przybliżenie zadań instytucji rynku pracy, a przede wszystkim zachęcenie uczniów do skorzystania z usług z poradnictwa zawodowego. Inicjatywa została podjęta w związku z realizacją Partnerstwa lokalnego na rzecz aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości osób młodych w Polsce w powiecie ostrowskim w ramach „Planu realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce – Aktualizacja 2022", a tematyką spotkań były: Aktywizacja zawodowa osób młodych i Poradnictwo zawodowe dla osób młodych.
W trakcie spotkania pracownik PUP przedstawił ofertę usług rynku pracy, w tym formy pomocy skierowane do osób młodych wchodzących na rynek pracy.
Młodzież poznała usługi poradnictwa zawodowego w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej ostrołęckiej filii WUP. Spotkanie miało charakter informacyjno-warsztatowy, a doradcy zawodowi starali się dotrzeć do każdego ucznia, dzięki prowadzonym na forum dyskusjom.
W trakcie wydarzenia dostarczono informacje istotne w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych, zachęcano do samopoznania za pomocą narzędzi testowych, którymi dysponują instytucje rynku pracy – pozwalają one odkryć swoje predyspozycje zawodowe i mocne strony, co znacznie wpływa na podniesienie motywacji do aktywności zawodowej.
Aby uatrakcyjnić zajęcia i przybliżyć pracę doradczą w poradnictwie zawodowym wykorzystano narzędzie Karty wyboru Profeski. Uczniowie pracowali z obrazkami, wykorzystując swoją wyobraźnię i skojarzenia o danym środowisku pracy, kompetencjach i umiejętnościach związanych z wykonywaniem zawodu.
Na spotkaniu nie zabrakło dyskusji na temat: Moje wartości związane z pracą – co jest ważne w pracy? W tym celu wykonano ćwiczenie, aby pomóc młodzieży w sformułowaniu realnych planów zawodowych na przyszłość edukacyjno-zawodową.
Młode osoby biorące udział w wydarzeniu określiły również najważniejsze aspekty przyszłej pracy – były to według nich: wysokie wynagrodzenie, intersujący zawód, rozwój zawodowy, satysfakcja z wykonywanych zadań, możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych, cisza, spokój i bezpieczeństwo.
Aby zainteresować uczniów poradnictwem zawodowym, przeprowadzono również ćwiczenie integrujące grupę, które pozwoliło na sprawdzenie kompetencji społecznych.
Uczestnikom przekazano materiały informacyjno-promocyjne Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. W wydarzeniu wzięło udział 20 osób.