Dofinansowanie na pracę zdalną na Mazowszu!

Print Drukuj
Czas na pracę zdalną! Już niedługo ruszą nabory wniosków na organizację miejsc pracy zdalnej. Będzie można otrzymać dofinansowanie z Funduszy Europejskich między innymi na sprzęt, jego instalację i serwis, a także koszty wynagrodzenia pracownika.

Już w kwietniu dwa nabory

Nabory wniosków będą prowadzone w ramach Działania 6.5 Wsparcie dla pracodawców i pracowników.
Jeden nabór będzie prowadzony dla obszaru regionu Warszawskiego stołecznego (RWS), drugi dla obszaru regionu Mazowieckiego regionalnego (RMR).
Wnioski będzie można składać od 29 kwietnia od godziny 8:00 do 27 maja do godziny 23:59, tylko w wersji elektronicznej za pośrednictwem Mazowieckiego Elektronicznego Wniosku Aplikacyjnego (MEWA 2.0).
Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek.

Kwoty

Maksymalna kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi:
  • 4 885 311,20 PLN dla obszaru RWS,
  • 6 247 050,00 PLN dla obszaru RMR.
Maksymalne poziomy dofinansowania projektów, czyli procent wydatków kwalifikowalnych projektu, który może zostać objęty finansowaniem UE, wynoszą:
  • 85% dla obszaru RMR,
  • 50% dla obszaru RWS.
Wnioskodawcy z obszaru RMR będą musieli wnieść 15% wkładu własnego, natomiast ci z obszaru RWS 50%.

Kto może złożyć wniosek do WUP w Warszawie?

Beneficjentami w tym działaniu mogą zostać:
  • instytucje otoczenia biznesu,
  • organizacje pozarządowe,
  • organizacje pracodawców,
  • instytucje rynku pracy,
  • przedsiębiorstwa.

Zadania beneficjenta

Beneficjent w ramach realizowanego projektu będzie wspierał powstawanie miejsc pracy zdalnej wśród pracodawców i przedsiębiorców sektora MŚP, w tym:
  • dofinansuje organizację miejsca pracy zdalnej, w tym:
 - działania związane z zapewnieniem pracownikowi niezbędnego sprzętu do wykonywania pracy zdalnej;
 - pokryje koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją sprzętu do wykonywania pracy zdalnej;
 - zapewnieni pracownikowi wykonującemu pracę w formie zdalnej, pomoc techniczną;
 - pokrycie przez pracodawcę kosztów mediów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania miejsca pracy zdalnej.
  • dokona refundacji dla pracodawcy części kosztów ponoszonych na wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na utworzonym miejscu pracy zdalnej.
Projekt nie może trwać dłużej niż 24 miesiące.

Ważne!

Beneficjent musi zorganizować wsparcie dla minimum 5 przedsiębiorców lub pracodawców sektora MŚP.  W tym może również dofinansować powstawanie miejsc pracy zdalnej w swojej organizacji/przedsiębiorstwie.

Uczestnik projektu, czyli co zyska pracodawca?

Uczestnikami projektu są pracodawcy i przedsiębiorcy oraz osoby, które zostaną zatrudnione na utworzonych miejscach pracy.

Pracodawca/przedsiębiorca będzie zwracał się o dofinansowanie do beneficjenta. Uczestnicząc w projekcie, otrzyma:
  • dofinansowanie na organizację miejsca pracy zdalnej w kwocie:
 - nieprzekraczającej 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdą osobę przyjętą do pracy zdalnej, 
 - nieprzekraczającej 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego opiekuna osoby z niepełnosprawnościami przyjętego do wykonywania pracy zdalnej.
  • refundację części kosztów ponoszonych na wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na utworzonym miejscu do pracy zdalnej w wysokości minimalnego wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne oraz składki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Maksymalny okres refundacji wynosi 3 miesiące.
Ważne!

Pracodawca/przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie na organizację miejsc pracy zdalnej, jeżeli na tych stanowiskach zatrudni osoby, które w chwili przystąpienia do projektu nie były przez niego zatrudnione w okresie ostatnich 3 miesięcy (przed przystąpieniem do projektu). Osoby te muszą być zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dodatkowo powinny zaliczać się do jednej z grup defaworyzowanych tj. osób należących do co najmniej jednej z grup:
  • opiekunowie osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby bezrobotne,
  • osoby w wieku poprodukcyjnym,
  • osoby z kategorii NEET.

Obowiązek utrzymania miejsc pracy

Zarówno beneficjent, jak i uczestnik projektu muszą zadbać o spełnienie warunku otrzymania dofinansowania. Tym warunkiem jest utrzymanie zatrudnienia na utworzonym miejscu pracy zdalnej przez okres minimum 12 miesięcy (w pełnym wymiarze czasu pracy) lub przez okres 18 miesięcy (w połowie wymiaru czasu pracy). Okres ten liczy się od dnia podjęcia zatrudnienia na utworzonym w ramach projektu miejscu pracy zdalnej. Okres utrzymania zatrudnienia może wykraczać poza okres realizacji projektu. Jednak wszystkie wydatki związane z projektem muszą być poniesione w okresie realizacji projektu.

Regulamin

Więcej informacji na temat realizacji projektów, warunków otrzymania dofinansowania, kryteriów wybory projektów znajduje się w Regulaminach naborów.

Ogłoszenia naborów są zamieszczone na stronach:

- https://wupwarszawa.praca.gov.pl/zobacz-ogloszenia-i-wyniki-naborow,
- https://funduszeuedlamazowsza.eu/nabory/,
- https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/, zakładka „Nabory wniosków".

 
Informacje o publikacji dokumentu