Jednym z efektów spotkania było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie a Powiatem Węgrowskim. Głowny cele porozumienia jest nawiązanie współpracy opartej na określeniu wspólnych celów realizowanych na określonych obszarach, pozwalającej zwiększyć skuteczność i intensywność wsparcie dla lokalnej społeczności. Porozumienie otwiera drogę do organizacji przedsięwzięć o charakterze partnerstwa lokalnego, angażującego instytucje publiczne i organizacje, przedsiębiorców, sektor pozarządowy oraz lokalnych liderów z różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Uroczyste zawarcie porozumienia poprzedziło wstąpienie Haliny Ulińskiej, wicestarosty Powiatu Węgrowskiego, która zaprezentowała potencjał ziemi węgrowskiej.
Część merytoryczna konferencji składała się z dwóch paneli tematycznych:"Synergia - nauka - biznes - samorząd" oraz "Mazowiecki Rynek Pracy - aktualności i prognozy".
- Niepodjęcie działań równa się porażce - przekonywała dr Monika Jasińska, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach w wystapieniu "Warunki, przejawy i praktyka synergicznej współpracy". Podkreśliła wagę współpracy, rozpoznania problemów i umiejętność budowania współdziałania, a także kwestie odpowiedzialności za współpracę. Joanna Załęgowska, dyrektor siedleckiego Oddziału Banku Zachodniego WBK w swojej prezentacji nt. "Oczekiwania a zadania - pokolenie Z na rynku pracy", wskazała na trwający obecnie na rynku pracy dialog trzech pokoleń i ich wzajemne interakcje. Każde pokolenie ma swój określony potencjał, oczekiwania i styl pracy a umiejętność wzajemnej nauki i czerpania z różnorodności jest szansą rozwoju organizacji czy instytucji.
Pierwszy dzień konferencji zakończyły prezentacje Katarzyny Kozakowskiej oraz Anny Węglickiej, pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, które przedstawiły zmiany zachodzące na rynku pracy w kontekście obecnych wyzwań i prognoz, a także zapotrzebowanie na kwalifikacje i kompetencje zawodowe na mazowieckim rynku pracy, jako jeden z warunków ożywienia gospodarczego.
W drugim dniu spotkania uczestnicy wzięli udział w warsztatach z technik uważności "Mindfulness", prowadzonych przez psychologa Łukasza Juszczuka Były one zachętą do autorefleksji nad zwiększeniem efektywności pracy umysłowej poprzez właściwą organizację życia, aktywności zawodowej i osobistej.