Bezpłatna pomoc prawna

Print Drukuj

Osoby pokrzywdzone przestępstwem od 24 lutego do 1 marca będą mogły skorzystać z pomocy m.in. adwokatów, policjantów i psychologów w ramach "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem", organizowanego już po raz czternasty przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pomoc, wszelkie porady i informacje są bezpłatne.

Pokrzywdzeni przestępstwem będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Będą tam dyżurować specjaliści - od poniedziałku do piątku od 10 do 18 oraz w sobotę od 10 do 13.
W tegorocznym "Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" współpracę zadeklarowały: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.
Dzięki zaangażowaniu tych instytucji dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny, czyli informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą też mogły uzyskać pomoc psychologiczną.
Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.
Idea obchodów "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości. Głównym celem było zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Inicjatywa ta związana jest z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce Dzień Ofiar Przestępstw został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. (Dz.U. nr 59 poz. 517). Co roku z porad korzysta kilka tysięcy osób.

Lista ośrodków znajduje się na stronie internetowej:
www.pokrzywdzeni.gov.pl/siec-pomocy

Informacje o publikacji dokumentu