zestawienie środków FP - stan na 31 grudnia 2014 r.
Kontakt
"Barometr zawodów 2025 dla Mazowsza i Warszawy”
"Barometr zawodów 2025 dla Mazowsza i Warszawy” – to temat konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 30 stycznia w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie. Z dziennikarzami spotkali się: Wicedyrektor ds. Usług Rynku Pracy Artur Pozorek i Damian Trepto z wydziału Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy też Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku Annę Kmiołek-Gizarę.
Czym jest „Barometr zawodów”?
Badanie „Barometr zawodów” przeprowadzane jest co roku na zalecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma na celu sprawdzenie, w jakich zawodach jest deficyt pracowników, a w których jest ich aż nadto.
– Badanie ma na celu w pewnym sensie kreowanie rynku pracy, a więc dostrzeganie takich elementów w naszej gospodarce, które będą wymagały interwencji lub specjalnego kształcenia – mówił na konferencji wicedyrektor Artur Pozorek.
Problemy w szkolnictwie branżowym
Szczególnie trudną sytuację mamy w szkolnictwie branżowym. W wielu szkołach brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu. Kwestia ta została poruszona przez Annę Kmiołek-Gizarę, która omówiła wyzwania związane z edukacją przyszłych specjalistów.
Prognozy na 2025 rok wskazują na duże braki kadrowe w kluczowych branżach na Mazowszu:
Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a jej ustalenia stanowią istotne źródło informacji dla pracodawców, instytucji edukacyjnych oraz osób planujących swoją ścieżkę zawodową.
Materiał TVP 3
Materiał przygotowanym przez TVP 3 Warszawa: Jaki zawód w Warszawie najlepszy? Potrzeba kierowców i psychologów.
XII Ogólnopolski Dzień Informacyjny Erasmus+
14 stycznia 2025 roku w Centrum Konferencyjnym Legii Warszawa odbył się XII Ogólnopolski Dzień Informacyjny Erasmus+ organizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. W wydarzeniu, które jak co roku cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięli także udział przedstawiciele radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie: asystent EURES Olga Chylicka oraz doradca EURES Janusz Wojcieszek-Łyś.
Celem wydarzenia było zaprezentowanie możliwości, jakie oferują programy i projekty realizowane w ramach Erasmus+
w zakresie wspierania mobilności międzynarodowej, rozwoju zawodowego oraz kształcenia.
W trakcie Erasmus Day podczas prowadzonych sesji tematycznych omówiono m.in.:
• zasady uczestnictwa w programach międzynarodowych,
• formy wsparcia dla uczestników,
• projekty promujące rozwój w tym kompetencji zawodowych i językowych,
• innowacyjne podejście do edukacji i rynku pracy.
Wśród licznych paneli informacyjnych podczas Erasmus Day można było m.in. zapoznać się z ofertą mobilności młodych osób w ramach wolontariatu międzynarodowego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Oferta ta jest adresowana do młodych osób z Europy w wieku 18-30 lat
i obejmuje także państwa spoza UE uczestniczące w programie. W ramach EKS możliwe są również działania na terenie Polski. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.eks.org.pl.
Udział w wydarzeniu był znakomitą okazją zdobycia wiedzy o programach wspierających rozwój zawodowy i edukacyjny, które mogą być szczególnie pomocne zwłaszcza dla osób młodych zainteresowanych międzynarodowym doświadczeniem zawodowym i edukacyjnym.
Zaktualizowany wzór umowy o partnerstwie na rzecz realizacji Projektu z Funduszy Europejskich
Poniżej zamieszczamy zaktualizowany Wzór umowy o partnerstwie na rzecz realizacji Projektu.
Jakich projektów dotyczy umowa?
Wzór umowy dotyczy projektów realizowanych z Funduszy Europejskich w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
Jakie zamiany w dokumencie?
W dokumencie zaktualizowana została numeracja paragrafów oraz odwołania w paragrafach.
Lista ocenionych projektów - Działanie 6.2 Aktywizacja zawodowa osób młodych przez OHP
Już niedługo ruszą projekty z Funduszy Europejskich dla młodzieży.
Oceniliśmy i wybraliśmy do dofinansowania projekty, które skierowane są do młodzieży. Wsparcie oferowane w projektach pomoże młodym osobom w wejściu na rynek pracy.
Dla kogo są te projekty?
Z projektów skorzysta młodzież w wieku od 15 do 18 roku życia w szczególnej sytuacji na rynku pracy oraz osoby NEET w wieku od 18 do 25 r.ż.
W ramach inicjatywy ALMA wsparciem objęte zostaną osoby w wieku 18-25 lat należące do kategorii NEET, w tym w szczególności osoby znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, np. osoby z niepełnosprawnością, osoby długotrwale bezrobotne, obywatele państw trzecich, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
Ważne!
Będą dwa projekty
Jeden projekt skierowany jest do osób, które mieszkają na terenie regionu Warszawskiego stołecznego (RWS), czyli w jednym z powiatów: m.st. Warszawa, legionowski, miński, otwocki, wołomiński, nowodworski, grodziski, piaseczyński, pruszkowski i warszawski zachodni.
Drugi projekt skierowany jest do osób, które mieszkają na terenie regionu Mazowieckiego regionalnego (RMR), czyli w jednym z powiatów: białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, gostyniński, grójecki, kozienicki, lipski, łosicki, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, płocki, płoński, przasnyski, przysuski, pułtuski, radomski, siedlecki, sierpecki, sochaczewski, sokołowski, szydłowiecki, węgrowski, wyszkowski, zwoleński, żuromiński, żyrardowski, m. Ostrołęka, m. Płock, m. Radom, m. Siedlce.
Kto będzie realizował projekty?
Mazowiecka Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie
Co otrzyma uczestnik?
− dla każdej osoby zostanie ustalony i sporządzony Indywidualny Plan Działania, zostanie przeprowadzona pogłębiona analiza umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego uczestnika projektu, w tym umiejętności cyfrowych, zielonych, niezbędnych w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi;
− nabycie kwalifikacji zawodowych poprzez udział w kursach zawodowych oraz kursach umiejętności zawodowych umożliwiających funkcjonowanie w środowisku pracy;
− możliwość udziału w szkoleniach, które pomogą rozwinąć kompetencje emocjonalno-społeczne i zawodowe;
− usługi w zakresie poradnictwa i informacji zawodowej;
− każda osoba w wieku od 15 do 18 r.ż. oraz od 18 do 25 r.ż. należąca do kategorii NEET przejdzie ocenę umiejętności cyfrowych z wykorzystaniem „Europejskiego narzędzia do oceny poziomu kompetencji cyfrowych".
Projekty realizowane są w ramach Działania 6.2 Aktywizacja zawodowa osób młodych przez OHP Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021-2027, Priorytet VI Fundusze Europejskie dla aktywnego zawodowo Mazowsza.
Ponizej listy ocenionych projektów:
Dla obszaru RWS
Lista ocenionych projektów w ramach naboru nr FEMA.06.02-IP.02-016/24
(PDF 138 KB)
Dla obszaru RMR
Lista ocenionych projektów w ramach naboru nr FEMA.06.02-IP.02-015/24
(PDF 138 KB)