Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Siedlcach przedstawił aktualną analizę lokalnego rynku pracy podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 maja. Spotkanie z mediami było okazją do omówienia kluczowych wskaźników, wyzwań oraz form wsparcia oferowanych przez Urząd.
W roli ekspertów wystąpili: Dyrektor Filii WUP w Siedlcach Piotr Karaś, Główny Specjalista ds. Regionalnej Polityki Rynku Pracy i EFS Zbigniew Czarnocki oraz Rzeczniczka Prasowa WUP Katarzyna Nowakowska.
Dyrektor Piotr Karaś ocenił sytuację na siedleckim rynku pracy jako dobrą, a nawet bardzo dobrą. Podkreślił, że stopa bezrobocia w mieście Siedlce na koniec marca wynosiła poniżej 4%, a w całym powiecie siedleckim 5,2%, co plasuje region korzystnie na tle Mazowsza (4,2%) i kraju (5,3%). Zaznaczył, że osoby aktywnie poszukujące pracy mają realne szanse na jej znalezienie, nawet jeśli wymaga to poszerzenia obszaru poszukiwań o kilkadziesiąt kilometrów wokół Siedlec.
Istotnym tematem było niedopasowanie kwalifikacji kandydatów do oczekiwań pracodawców. Wskazano na istnienie zarówno zawodów deficytowych (m.in. kierowcy, pracownicy budowlani, specjaliści IT), jak i nadwyżkowych. Podkreślono, że większość ofert pracy w regionie dotyczy zawodów, gdzie występuje równowaga lub deficyt pracowników.
Główny Specjalista Zbigniew Czarnocki uzupełnił tę perspektywę, przedstawiając prognozy wynikające z badania "Barometr Zawodów" na rok 2025. Wskazał on na konkretne zawody deficytowe w regionie siedleckim, czyli te, w których pracodawcy mogą spodziewać się największych trudności ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry. Przykładami takich profesji, często wskazywanych w badaniu, są stanowiska w branży budowlanej, transportowej (np. kierowcy), czy opiekuńczo-medycznej. Pan Czarnocki omówił również profesje zrównoważone, gdzie podaż pracowników i zapotrzebowanie pracodawców są na podobnym poziomie. Podkreślił, że wnikliwa analiza danych z "Barometru Zawodów" jest wykorzystywana przez Urząd przy planowaniu działań aktywizacyjnych, kierowaniu na odpowiednie szkolenia oraz świadczeniu efektywnego doradztwa zawodowego.
Rzeczniczka Katarzyna Nowakowska odniosła się do sytuacji na Mazowszu, które plasuje się wśród 16 województw na trzecim miejscu w kraju pod względem niskiego bezrobocia. Zwróciła jednak uwagę na znaczne wewnętrzne zróżnicowanie województwa – od 1,4% bezrobocia w Warszawie do ponad 22% w powiecie szydłowieckim. Na tym tle Siedlce i powiat siedlecki prezentują się korzystnie.
Konferencja była również okazją do podkreślenia potrzeby zacieśniania współpracy między szkołami a pracodawcami oraz promowania kształcenia ustawicznego jako odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku pracy.
Dziękujemy za obecność i merytoryczną dyskusję przedstawicielom redakcji: Polskiego Radia RDC, TV Wschód, ESKA Siedlce News oraz Radia Podlasie.