Partnerstwo na rzecz organizacji pozarządowych
O organizacjach pozarządowych i możliwościach ich współpracy z samorządem lokalnym dyskutowano podczas VIII Mazowieckiego Forum Partnerstwa Lokalnego Partnerstwo na rzecz organizacji pozarządowych, które odbyło się pod koniec listopada 2011 roku w Jachrance nad zalewem Zegrzyńskim.
Konferencję rozpoczął przywitał zebranych dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Tomasz Sieradz. Pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z zadaniami realizowanymi przez WUP w Warszawie, a także z dokumentami określającymi obszary współpracy organizacji samorządowych z administracją samorządową i rządową. Pierwsze wystąpienie - przygotowane przez Jacka Świtacza - poświęcone było podsumowaniu ankiet przeprowadzonych wśród organizacji pozarządowych przez Zespół ds. Współpracy Regionalnej i Partnerstwa Lokalnego. Wnioski wynikające z ankiet były m.in. podstawą do zaproszenia pozostałych uczestników konferencji, a także nakreśliły obszar poruszanych tematów. Z informacji zawartych w ankietach wynikało bowiem, że organizacje pozarządowe często posiadają niedostateczną wiedzę o możliwościach współdziałania z powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy, nie wiedzą też jakie propozycje współpracy oferują Urząd Marszałkowski w Warszawie i Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Dlatego też w dalszej części konferencji o zadaniach i pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie w zakresie poradnictwa i informacji zawodowej opowiedziała Lidia Orzelska-Wiech, kierownik Zespołu ds. Poradnictwa Zawodowego, a w zakresie EURES - Europejskich Służb Zatrudnienia - Wojciech Kamiński, kierownik Zespołu ds. Promocji Zatrudnienia i EURES. Z kolei Joanna Malarczyk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego przedstawiła roczny Program Współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2012. Pierwszy dzień konferencji zakończyła Izabela Siander z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, przybliżając uczestnikom program współpracy Wojewody Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi.
Drugi dzień konferencji poświęcony był głównie dobrym praktykom współpracy organizacji pozarządowych z partnerami. Przedstawicielka Urzędu Pracy m. st. Warszawy Urszula Murawska, kierownik Działu Marketingu, omówiła płaszczyzny współpracy z NGO w prezentacji „Jak to się robi ... w Warszawie". O projektach unijnych, w których organizacje pozarządowe mogą działać na rzecz osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także w obszarze ekonomii społecznej opowiedziały Emilia Kroczek i Maria Wiro-Kiro z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Wojciech Jagielski ze Stowarzyszenia Radomskie Centrum Przedsiębiorczości, przedstawił formy współpracy w partnerstwach zawiązywanych na rzecz środowisk zamkniętych. O partnerstwie w przestrzeni obywatelskiej opowiedziała Karolina Pucek z Fundacji Civis Polonus. Jadwiga Werbanowska i Katarzyna Karczmarska-Tokarczyk z Fundacji „Bez Względu na Niepogodę" przedstawiły partnerstwo lokalne z perspektywy doświadczeń organizacji trzeciego sektora, natomiast o działalności i doświadczeniach Mazowieckiej Sieci Partnerstw Lokalnych opowiedział Zbigniew Wejcman ze Stowarzyszenia Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, publicznych służb zatrudnienia, starostw powiatowych, pomocy społecznej oraz akademickich biur karier (łącznie 93 osoby). Organizatorem VIII Mazowieckiego Forum Partnerstwa Lokalnego był Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.