Grójec - warsztat A

Print Drukuj
W dniu 24.06.2008 r. w Gospodarstwie Agroturystycznym Tadeusza Kowalskiego w Błędowie odbyła się II Konferencja „Grójeckie Partnerstwo Lokalne" zorganizowana przez Starostę Grójeckiego i Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu we współpracy z Międzynarodowym Centrum Partnerstwa „Partners Network" z siedzibą w Krakowie.

W konferencji uczestniczyło ok. 140 osób, w tym: przedstawiciele władz lokalnych, oświaty, duchowieństwa, jednostek szkoleniowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy z terenu powiatu grójeckiego. Przybyli również reprezentanci Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie: Tadeusz Zając - Dyrektor WUP oraz specjaliści z Zespołu ds. Współpracy i Partnerstwa Lokalnego - Agnieszka Sobieska i Jacek Świtacz.

Zgromadzonych gości powitał w imieniu starosty Marian Górski – wicestarosta grójecki, dziękując za przybycie i podkreślając wagę i istotę spotkania. Następnie głos zabrał Dyrektor WUP – Tadeusz Zając. W czasie swojego przemówienia poruszył zagadnienia związane z mazowieckim rynkiem pracy. Poinformował zgromadzonych uczestników konferencji o dużych środkach pieniężnych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Namawiał do ubiegania się o te środki, które pozwolą unowocześnić mazowiecki rynek pracy oraz dostosować go do potrzeb poszukujących pracy i pracodawców. Zachęcał uczestników do współpracy i wymiany doświadczeń związanych z funkcjonowaniem rynku pracy poprzez właśnie takie działanie jak partnerstwo lokalne na rzecz budowania nowoczesnego rynku pracy. 

Następnie głos zabrała Jadwiga Olszowska – Urban. Podczas swojego wystąpienia podsumowała efekty pracy uczestników I Konferencji Grójeckiego Partnerstwa Lokalnego oraz przedstawiła zagadnienia przygotowane na II Konferencję.

W dalszej kolejności Marzanna Skoczek – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą sytuacji na lokalnym rynku pracy na terenie powiatu grójeckiego, jak również zakres działalności i pozyskiwane środki finansowe na aktywizację zarejestrowanych bezrobotnych. Zaprezentowane dane pokazały strukturę bezrobocia pod względem wieku, wykształcenia, płci, stażu pracy, miejsca zamieszkania oraz czasu pozostawania w ewidencji bezrobotnych. Przedstawiona analiza pokazała, że powiat grójecki charakteryzuje się niską stopą bezrobocia na obszarze województwa mazowieckiego i systematycznym spadkiem liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Pani Dyrektor pokreśliła, że ponad 50% zarejestrowanych bezrobotnych jest bez kwalifikacji zawodowych lub bez wykształcenia średniego, 30% stanowią długotrwale bezrobotni. Zgromadzeni mogli zapoznać się także z limitami i strukturą wydatków Funduszu Pracy w latach 2004 - 2007 oraz wartością pozyskanych środków na aktywizację bezrobotnych w roku 2008. 

Druga część prezentacji pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie" miała na celu przedstawienie firm działających na terenie powiatu grójeckiego w rozbiciu na funkcjonujące od lat duże firmy współpracujące z PUP oraz mniejsze firmy powstałe niedawno dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Pracy.

Następnie wystąpili wójtowie gmin z cyklem prezentacji. Wójt gminy Błędów – Marek Mikołajewski, przedstawił osiągnięcia gminy, walory i dalsze możliwości rozwojowe. Podobnie została przedstawiona gmina Belsk Duży przez Andrzeja Małachowskiego – wójta gminy. Można powiedzieć, że obydwie gminy sadownicze są bliźniaczo podobne do siebie. Różnicę stanowi natomiast atrakcyjność rynku pracy gminy Belsk Duży. Na jej terenie bowiem znajduje się między innymi fabryka FERRERO, która zatrudnia prawie 2 000 ludzi z naszego powiatu i powiatów ościennych.

Kolejnym etapem konferencji było wprowadzenie do analizy czynnikowej składników gospodarczych przez Jadwigę Olszowską – Urban. Prezentacja eksperta była wstępem do pracy w pięciu grupach tematycznych, na które zostali podzieleni uczestnicy konferencji:
  • Grupa 1 – Dostęp do kapitału 
  • Grupa 2 – Środowisko gospodarcze
  • Grupa 3 – Infrastruktura
  • Grupa 4 – Zasoby ludzkie
  • Grupa 5 – Jakość życia.

Spotkanie zaowocowało wspólnym określeniem problemów, potrzeb, zasobów, możliwości do wykorzystania w powiecie grójeckim, które stanowić będą podstawę do dalszych działań na kolejnych konferencjach. Merytoryczną część konferencji zakończyła prezentacja i podsumowanie efektów pracy poszczególnych grup tematycznych. Na zakończenie wspólnie ustalono miejsce i termin kolejnej III Konferencji Grójeckiego Partnerstwa Lokalnego na dzień 17 wrzesień 2008 r. w gminie Belsk Duży.
Informacje o publikacji dokumentu