Konferencję tradycyjnie rozpoczęli Starosta Mławski Włodzimierz Wojnarowski i Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Barbara Piliszek.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 90 osób, oprócz przedstawicieli władz lokalnych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, instytucji finansowych, oświaty, mieszkańców powiatu, także reprezentanci klas maturalnych mławskich szkół ponadgimnazjalnych.
Analiza uwarunkowań społeczno-gospodarczych powiatu mławskiego dokonana podczas poprzednich Warsztatów, której podstawą były m.in. prezentacje Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Barbary Piliszek pt. „Mławski rynek pracy" oraz prezentacje sytuacji w poszczególnych gminach, zaowocowała wyłonieniem i opracowaniem czterech projektów rozwoju gospodarczego. Projekty te zostały przedstawione w formie prezentacji multimedialnych przez przedstawicieli poszczególnych grup roboczych, a następnie poddane głosowaniu. Każdy z uczestników Warsztatu wypełniał szczegółową ankietę, która obejmowała ocenę korzyści gospodarczych wynikających z realizacji projektów, zasobów, pułapek i zagrożeń wiążących się z ich realizacją.
Największą ilość punktów (3 729) uzyskał projekt „Mławska Giełda Towarowa", którego celem jest zorganizowanie nowoczesnego targowiska. dysponującego stanowiskami do wynajęcia oraz stałymi, stanowiącymi zaplecze z ogrzewanymi salami konferencyjnymi, biurami dla firm zewnętrznych, itp. oraz boksami z przeznaczeniem na promocję różnego rodzaju produktów i handel. Planuje się także budowę parkingu i stworzenie obiektów gastronomicznych. Ponadto projekt zakłada stworzenie warunków do prezentacji, promocji i sprzedaży producentom zainteresowanym inwestowaniem na terenie miasta i powiatu, a także umożliwienie firmom zewnętrznym sprzedaży i rozpowszechniania nowych technologii w zakresie budownictwa energooszczędnego i pozyskiwania energii odnawialnej. Pomysłodawcy zamierzają stworzyć warunki do prezentacji własnych produktów i ich sprzedaży lokalnym przedsiębiorcom, producentom rolnikom, sadownikom i grupom producenckim.
Drugie miejsce (2 945 punktów) projekt „Po pracy i w weekend na ziemi mławskiej", którego celem byłaby rozbudowa ścieżek rowerowych; utworzenie zaplecza turystycznego - bary, place zabaw dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu; wykorzystanie posiadanego zaplecza w celu stworzenia małych stadnin koni; promocja i reklama okresowych wystaw organizowanych przez muzeum; pikniki rodzinne przy okazji ważnych rocznic historycznych.
Trzecie miejsce (2 739 punktów) zdobył projekt „Stworzenie Punktów Informacyjno-Konsultacyjno-Doradczych i Finansowych w gminach, powiecie..." - stworzenie sieci 9 punktów gminnych powiązanych z jednym punktem „matką" (punktem miejskim).
Czwarte miejsce (2 520 punktów) - projekt „Inwestycje w szkolenia, w edukację oraz poradnictwo. Zmiana myślenia pracowników o firmie i pracodawców o pracownikach, etykieta biznesu" - stworzenie punktów konsultacyjnych, wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt, szkolenie pracodawców oraz pracowników.
Po ogłoszeniu wyników odbyło się uroczyste zakończenie Warsztatów i wręczenie wszystkim uczestnikom certyfikatów i drobnych upominków. Szczególne podziękowania Prezes Międzynarodowego Centrum Partnerstwa Partners Network Jadwiga Olszowska-Urban skierowała do Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie Barbary Piliszek za zorganizowanie i przeprowadzenie po raz drugi w powiecie mławskim cyklu pięciu Warsztatów pn. „Mławskie Partnerstwo Lokalne na rzecz ożywienia gospodarczego i rynku pracy" w ramach Programu Partnerstwa Lokalnego na terenie powiatu mławskiego.